Jednym z popularnych rozwiązań jest technologia BIM (ang. Building Information Modeling). To system modelowania informacji o budynku, który opiera się na cyfryzacji. W ramach tego systemu tworzy się symulację obiektu w modelu 3D. Dotyczy to zarówno całej bryły, jak i poszczególnych instalacji, które wchodzą w jej konstrukcję. Eksperci z branży grzewczej mogą wykorzystać technologię BIM do projektowania instalacji grzewczej, w tym całego orurowania oraz do analizy zgodności poszczególnych elementów. Wszystko po to, aby usprawnić sobie pracę, zapewnić maksymalną wydajność zastosowanego układu oraz zredukować ryzyko ewentualnych błędów projektowych. Jednym z rekomendowanych oprogramowań jest Uponor BIM.
Projektanci z branży grzewczej korzystają również z oprogramowania typu CAD. To programy wspomagające projektowanie instalacji grzewczych zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Narzędzia CAD umożliwiają projektowanie modeli 2D i 3D poszczególnych elementów konstrukcji budynku. Każdy pojedynczy element można zaprojektować indywidualnie. Następnie program umożliwia eksport danych do innych programów projektowych, a następnie wydruk całej dokumentacji. Usprawnia to cały proces, a następnie instalację systemu grzewczego w budynku lub modernizację już eksploatowanego układu. Na rynku dostępne są różne rodzaje oprogramowania typu CAD.
W kontekście projektowania instalacji grzewczych bardzo ważna jest weryfikacja poprawności działania systemu oraz optymalizacja kosztów jego eksploatacji. W tym może pomóc program ArCADia-TERMOCAD Audyt. To oprogramowanie przeznaczone do prowadzenia audytów energetycznych i remontowych. Program dostosowany jest do obecnych przepisów prawnych i standardów branżowych. Sprawdza się w projektowaniu elementów układów grzewczych o różnej skali zaawansowania. Na podstawie przeprowadzonego audytu weryfikuje się, czy system działa wydajnie, czy jednak warto wprowadzić w nim jakieś modyfikacje. To tylko kilka technologicznych narzędzi, które stanowią wsparcie projektowe dla osób z branży grzewczej. Warto poznać ich możliwości oraz potencjał zastosowania w swojej pracy. Przed inwestycją w oprogramowanie warto zapoznać się z jego specyfikacją techniczną oraz skonsultować się ze specjalistą branżowym.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl