Pomoce projektowe, czyli wsparcie techniczne przy projektowaniu instalacji grzewczej

Zajmujesz się na co dzień projektowaniem instalacji grzewczej? Z pewnością korzystasz z różnego rodzaju pomocy w postaci programów komputerowych. Jeżeli jeszcze tego nie robisz, to jest to sposób na usprawnienie pracy oraz zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów. Warto zastanowić się, jakie są rekomendowane programy projektowe oraz dlaczego warto z nich korzystać.

Dlaczego zaleca się korzystanie z programów komputerowych przy projektowaniu systemów grzewczych?

Nowoczesne technologie obecne są w wielu obszarach naszego życia. Umiejętne korzystanie z nich sprawia, że nasza codzienna praca jest łatwiejsza i dokładniejsza. Zaawansowane systemy są w stanie dokonywać precyzyjnych obliczeń w krótkim czasie. Przydaje się to m.in. przy projektowaniu instalacji grzewczych, gdy niezbędne jest wykonanie symulacji energooszczędności budynku czy też efektywności pracy układu. Ponadto programy tego typu pozwalają na dobranie odpowiednich komponentów i podzespołów do systemu z wgranych w nie bibliotek. Dzięki temu można przygotować bardzo precyzyjny projekt, uniknąć błędów oraz automatycznie wylistować niezbędną listę części, systemów i komponentów, które są potrzebne do realizacji projektu. Odpowiednie wykorzystanie pomocy projektowych w postaci programów komputerowych przekłada się na znaczną oszczędność czasu, większą efektywność i dokładność pracy, a także eliminuje ryzyko popełnienia błędu ludzkiego. To kilka powodów, dla których warto uwzględnić je w swojej codziennej pracy.

Jakie programy wykorzystuje się w tym obszarze?

Przy projektowaniu instalacji grzewczych korzysta się z różnych programów. Wybrane z nich pozwalają na symulację klimatu w pomieszczeniach, a inne przeznaczone są do tworzenia rysunków technicznych i przygotowywania dokumentacji. Do rozwiązań użytkowanych przez branżowych specjalistów należą m.in.:

  • ArCADia-TERMOCAD Audyt (wykonywanie audytów energetycznych);
  • ArCADia TERMOCAD PCHE (projektowanie charakterystyki energetycznej budynku);
  • ArCADia TERMOCAD ŚCHE (świadectwa energetyczne);
  • Uponor BIM (projektowanie instalacji grzewczych);
  • narzędzia typu CAD (projektowanie konstrukcji budynku i instalacji);
  • Danfoss Leanheat® (optymalizacja i sterowanie systemem ciepłowniczym);
  • Leanheat® Network (modelowanie cieplno-hydrauliczne);
  • Audytor SET od SANKOM (projektowanie instalacji zimnej i ciepłej wody, instalacji centralnego ogrzewania i instalacji chłodzenia);
  • Audytor C.O. (projektowanie instalacji centralnego ogrzewania i chłodzenia). 

Powyżej wskazano tylko na wybrane programy dostępne na rynku. Warto zapoznać się z ich specyfikę, aby dobrać rozwiązanie technologiczne bezpośrednio do swoich potrzeb i specyfiki pracy. Ułatwi Ci to przygotowywanie wydajnych i niezawodnych instalacji grzewczych do budynków różnego typu.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl