Normy i przepisy obowiązujące w branży grzewczej

Projekt i wykonanie instalacji grzewczej muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami i wykonane z zachowaniem należytej staranności. Wszystko po to, by ich eksploatacja była bezpieczna zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska naturalnego. Osoby zaangażowane w proces wykonania rozwiązań grzewczych powinny znać normy i przepisy. Wybrane z nich przedstawiono w tym artykule. 

Ustawa Prawo budowlane

Oczywiście nadrzędnym dokumentem w tym zakresie jest Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. wraz z późniejszymi zmianami. To ten dokument determinuje kluczowe aspekty obszaru ogrzewania w budynkach. Jeżeli obiekt ze względu na swoje przeznaczenie powinien być ogrzewany, to należy zastosować w nim centralne ogrzewanie lub inne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Jednocześnie urządzenia grzewcze oraz pozostałe elementy instalacji muszą spełniać przepisy szczególne, oraz być zgodne z Polskimi Normami. Kluczowe informacje znajdują się w Rozdziale 4. Ogrzewanie pomieszczeń. 

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych

Kolejnym ważnym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z dnia 16 sierpnia 1999 roku. Zapisy tego rozporządzenia wskazują bezpośrednio na to, jakie warunki techniczne musi spełniać instalacja centralnego ogrzewania oraz inne rozwiązania stosowane w ramach ogrzewania budynków mieszkalnych. Przepisy definiują także potrzebę okresowej weryfikacji działania instalacji c.o. oraz c.w.u. Obowiązkiem właściciela budynku mieszkalnego oraz osób odpowiedzialnych za wykonanie projektu i montaż instalacji jest dobra znajomość wspomnianych przepisów.

Inne przepisy, które warto wziąć pod uwagę

Pod uwagę warto wziąć również wiele innych przepisów, które mają zastosowanie w branży grzewczej. Branża ta dzieli się na kilka podkategorii. Inne istotne dokumenty z punktu widzenia właściciela nieruchomości to m.in.:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;
  • PN-EN ISO 15875 Systemy przewodów rur z tworzyw sztucznych;
  • PN-93/C-04607 Woda w instalacjach ogrzewania. Wymagania i badania dotyczące jakości wody;
  • i inne. 


Wszystkie prace projektowe i instalacyjne należy przeprowadzać z zachowaniem najwyższych standardów rynkowych i zgodnie z obowiązującym prawem. Obecnie pod uwagę bierze się także politykę klimatyczną Unii Europejskiej. W związku z tym nie należy stosować urządzeń grzewczych generujących dużą ilość zanieczyszczeń. W przypadku ekologicznych i wydajnych źródeł ciepła można ubiegać się o dofinansowanie na ich zakup.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl