Czy szykują się zmiany przepisów w branży grzewczej?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że z roku na rok modyfikowane są przepisy dotyczące branży grzewczej. Dotyka to zarówno producentów rozwiązań technologicznych, jak i końcowych użytkowników. Coś, co w danym roku jest polecane i dotowane, w kolejny może być wyłączane z użytkowania itd. Warto sprawdzić więc, jakie są prognozowane zmiany przepisów w branży grzewczej w najbliższym czasie.

Z czego wynikają tak częste zmiany przepisów dotyczących ogrzewania?

Co roku pojawiają się nowe pomysły, które mają zrewolucjonizować sektor grzewczy. Niektóre z nich nie znajdują urzeczywistnienia, a inne wchodzą w życie w ramach nowych przepisów. Za dużą częstotliwość modyfikacji prawa odpowiada Unia Europejska. To jej parlament przygotowuje nowe wytyczne, które mają doprowadzić do większej dbałości o środowisko naturalne poprzez inwestowanie w ekologiczne źródła ciepła. Niestety w efekcie śruba jest coraz bardziej dokręcana, a ogrzewanie kosztuje nas jeszcze więcej. Warto więc sprawdzić, jakie kluczowe zmiany czekają nas w najbliższych latach.

Wycofanie kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku

Jednym z kluczowych założeń Parlamentu Europejskiego w zakresie ochrony środowiska jest wycofanie z użytkowania wszystkich kotłów na paliwa kopalne. Ma to nastąpić do 2040 roku, jednak już teraz wprowadzane są zmiany, które nakazują działanie w perspektywie najbliższych miesięcy lub lat. Jedną z nich jest to, że od 2025 roku na terenie Unii Europejskiej będzie obowiązywał zakaz dotowania zakupu tego typu kotłów. Konsekwencje tego poczują osoby, które planują termomodernizację budynku w najbliższych latach. Teraz będzie to jeszcze droższe. 

Do 2030 roku nowe budynki będą musiały spełniać standardy budynków zeroemisyjnych 

Duża zmiana dotknie również deweloperów i inwestorów prywatnych. Pod koniec 2023 roku Parlament Europejski zrewidował dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Zgodnie z nią do 2030 roku wszystkie nowo wznoszone budynki będą musiały spełniać standardy budynków zeroemisyjnych. Determinuje to stosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych oraz ekologicznych i oszczędnych źródeł ciepła. Będzie miało to przełożenie nie tylko na typ stosowanych systemów grzewczych, ale również na wzrost kosztu inwestycji czy też zakupu nieruchomości. Zmiana ta w mniejszym lub większym stopniu dotknie każdego z nas. 

Czy to koniec zmian?

Wiemy już, jakie są główne kierunki zmian w branży grzewczej w perspektywie kilkunastu najbliższych lat. Oczywiście determinuje to zmiany w ustawodawstwie krajowym. Według nas w najbliższych tygodniach, miesiącach i latach czeka nas bardzo wiele modyfikacji przepisów. Dotkną one zarówno producentów i dystrybutorów rozwiązań grzewczych, jak i końcowych użytkowników. Czy wyjdą nam na dobre? Będzie można poddać to ocenie dopiero za jakiś czas.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl