Kurtyny powietrzne - praktyczne zastosowanie

Kurtyny powietrzne to najlepszy sposób na oddzielenie dwóch stref o różnej temperaturze powietrza. Znajdują one zastosowanie szczególnie w miejscach, gdzie unika się mieszania powietrza zimnego z ciepłym, ale także jako ochrona przed niechcianymi owadami.


Dlatego też instalacje takie możemy najczęściej spotkać w restauracjach, bankach, urzędach, biurowcach, teatrach, sklepach spożywczych oraz budynkach o dużej powierzchni użytkowej jak centra handlowe, magazyny czy hale sportowe. Aby dobrać kurtynę powietrzną na początku musimy zastanowić się jakie pomieszczenie chcemy wyposażyć w urządzenie i jaką funkcję będzie ono pełniło. Głównym kryterium doboru odpowiedniej kurtyny jest jego moc grzewcza. Jeżeli nasza kurtyna współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania ta moc zależy od temperatury wody w niej płynącej. Jeżeli jest to kurtyna z grzałką elektryczną jako elementem grzewczym, jej moc będzie niższa niż w przypadku kurtyny wykorzystującej instalację c.o.


Przykłady zastosowania

Kurtyny powietrzne mogą być stosowane w różnego rodzaju i wielkości pomieszczeniach i obiektach. Przedstawiamy kilka przykładów budynków wielko powierzchniowych, gdzie z powodzeniem działają kurtyny powietrzne. Hala sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi przy ulicy ks. Skorupki to budynek powstały w 1957 roku, obecnie o kubaturze 80000 m³. Wykorzystywany jest zarówno jako miejsce organizacji targów branżowych jak i spotkań siatkarskich. Składa się on z dwóch części: biurowej i hali mogącej pomieścić na trybunach 8 tysięcy osób. Głównym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury na płycie hali sportowej. Dlatego nad głównym wejściem do budynku i bezpośrednio na płytę zostały zainstalowane kurtyny powietrzne LG z nagrzewnicą. Chronią one przed przedostaniem się dużej ilości chłodnego powietrza przez wejście wielokrotnie wykorzystywane przez organizatorów i służby porządkowe. Kolejnym zagrożeniem jest brama techniczna prowadząca bezpośrednio na płytę hali. Ze względu na zastosowaną konstrukcję bramy otwierającej się do góry, niemożliwe było zainstalowanie jednej kurtyny z górnym nawiewem. Dlatego zdecydowano się na umieszczenie kurtyn po bokach bramy tak, aby cała powierzchnia wymiany powietrza była chroniona.

 

Centrum Handlowe Warszawa Wileńska to przykład zastosowania pionowych kurtyn powietrznych przy wejściach do popularnego obiektu komercyjnego. Otwarte w kwietniu 2002 roku Centrum Handlowe Warszawa Wileńska znajduje się w sercu dzielnicy Praga Północ, u zbiegu ul. Targowej i al. Solidarności. Jest obiektem wielofunkcyjnym, łączącym funkcje handlowo-usługową, komunikacyjną i biurową. Specyfiką obiektu jest połączenie centrum handlowego i dworca kolejowego. W tym przypadku zainstalowano pionowo kurtyny powietrzne Silver o długości 3 metrów wyposażone w nagrzewnicę wodną zasilaną wodą o temperaturze 70˚C lub niższej i cisnieniu do 1 MPa.

 

Mare Nostrum Aquarium w Montpellier to otwarty w 2007 roku budynek o powierzchni 5000 m². W holu wejściowym użyto czterech kurtyn powietrznych Frico Thermozone AD/AC. Przy każdym z dwóch wejść zainstalowano pionowo dwie kurtyny. Urządzenia o wysokości 2,2 m są ogrzewane przez wymienniki wodne o temperaturze 80/60˚C i posiadają sześć wentylatorów odśrodkowych. Pozwoliło to na zmniejszenie strat energii powodowanych przez częste otwieranie drzwi o 70%.


Mieszkanie to przestrzeń, w której również możemy wykorzystać kurtyny powietrzne. Dla zachowania komfortu muszą to być urządzenia o możliwie cichym działaniu i niskim poborze energii. Urządzenia tego typu, które stosujemy w domu jako elementy grzewcze, powinny mieć także możliwość regulacji, ustawienia temperatury, powinny być zabezpieczone przed przegrzaniem, a ich design nie powinien kolidować z wystrojem mieszkania. Mogą to być np. kurtyny elektryczne Olefini Mini-700 dostępne w ofercie firmy Holder. Mały rozmiar urządzenia oraz niskie koszty użytkowania mogą przemawiać za zainstalowaniem ich w budynkach mieszkalnych.

 

Kurtyny powietrzne można stosować zarówno w obiektach użyteczności publicznej jak i mieszkaniach. Pamiętajmy jednak, że skuteczność kurtyn powietrznych zależy w dużym stopniu od solidności wykonania, trwałości, doborze parametrów technicznych oraz właściwego urządzenia.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja. Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.