Wydaje się, że najlepszym kierunkiem studiów pod kątem pracy w sektorze ogrzewnictwa jest inżynieria środowiska. Jednocześnie warto wybrać kierunek, gdzie jedną ze specjalizacji jest COWiK (Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja i Klimatyzacja). Obecnie tego typu studia można znaleźć na wielu uczelniach w Polsce, w tym m.in.: Politechnice Warszawskiej, Politechnice Śląskiej, Politechnice Krakowskiej czy też na uczelniach prywatnych. Inną ciekawą specjalizacją jest: Klimatyzacja, Ogrzewnictwo i Instalacje Sanitarne (KOS). Program tego typu kierunków obejmuje kluczowe zagadnienia i wiedzę, którą musi posiadać inżynier związany z projektowaniem i wdrażaniem systemów energetycznych i ciepłowniczych w budynkach. W siatce kierunku znajdują się takie przedmioty, jak m.in.: wytrzymałość materiałów i mechanika budowli, geometria wykreślna i grafika inżynierska, technika cieplna, mechanika płynów, materiałoznawstwo, fizyka budynków, ogrzewnictwo, sieci ciepłownicze czy też wentylacja i klimatyzacja. Ukończenie tego kierunku daje dobre przygotowanie do pracy w ogrzewnictwie.
Atrakcyjną ofertę w zakresie merytoryki posiadają wybrane kierunki studiów podyplomowych, z których mogą korzystać studenci z tytułem minimum licencjata lub inżyniera. Kierunkiem wpisującym się w potrzeby wskazanego sektora jest m.in.: Ciepłownictwo i Ogrzewnictwo, Auditing Energetyczny oraz świadectwa charakterystyki energetycznej. To studia podyplomowe z kategorii inżynieryjno-technicznej, które dostępne są na Politechnice Warszawskiej. Są one zgodne z obowiązującymi standardami sektora ogrzewnictwa i normami Unii Europejskiej w tym zakresie. Po ich ukończeniu można m.in. wykonywać świadectwa charakterystyki energetycznej różnego rodzaju nieruchomości.
Oczywiście, że nie. Sektor ogrzewnictwa jest bardzo pojemny i z pewnością zainteresowane osoby znajdą w nim pracę również bez ukończonych studiów. Warunkiem jest jednak ukończenie szkół technicznych, kursów lub szkoleń, które predysponują daną osobę do wykonywania określonych czynności związanych m.in. z montażem układów grzewczych w budynkach. Ważne, aby osoby odpowiedzialne za tego typu instalację, posiadały dużą wiedzę oraz charakteryzowały się wysoką precyzją pracy. To od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo eksploatacji danego obiektu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl