Zużycie opału, jego spalanie, a wpływ na ogrzewanie i regulator ciągu kominowego

System ogrzewania do domu powinien być wybierany na podstawie dokładnej analizy. Pod uwagę warto wziąć nie tylko parametry techniczne urządzenia grzewczego, ale również na koszty jego eksploatacji i wpływ na środowisko naturalne. Zbyt duże zużycie opału generuje dodatkowe wydatki i uszczupla budżet domowy. Wpływ na zużycie opału ma m.in. ciąg kominowy. Sprawdź, dlaczego jest on tak ważny.

Czym jest ciąg kominowy?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie jest ciąg kominowy. W dużym skrócie jest to różnica w gęstości ciepłego powietrza, które występuje wewnątrz komina w trakcie spalania opału oraz zimnego powietrza z zewnątrz. Ze względu na to, że ogrzane powietrze jest lżejsze, to podąża ono ku wylotowi z komina. Ciąg kominowy wzrasta wraz z różnicą temperatur pomiędzy wnętrzem komina a powietrzem na zewnątrz budynku. Ponadto wpływ na siłę ciągu mają takie czynniki, jak: pole przekroju komina, stan techniczny, wysokość komina oraz prawidłowe działanie wentylacji w budynku. 

Jak ciąg kominowy wpływa na proces spalania i zużycie opału?

Oczywiście ciąg kominowy ma kluczowy wpływ na proces spalania opału i jego zużycie. Jeżeli jest zbyt mały, to opał nie chce się odpowiednio spalać. Utrudnia to utrzymanie komfortu cieplnego w budynku i wymusza na właścicielu inwestowanie w dodatkowe urządzenia. Zbyt duży ciąg przekłada się natomiast na zbyt szybkie spalanie opału, przez co jego potencjał energetyczny nie jest w pełni wykorzystywany. Powoduje to także zwiększone opłaty za ogrzewanie. Kluczem jest ustabilizowanie ciągu w celu optymalizacji kosztów ogrzewania nieruchomości. Poniżej dwa sprawdzone sposoby na to, jak to zrobić. 

Sposoby na ustabilizowanie ciągu kominowego

W celu ograniczenia zużycia opału i kosztów związanych z ogrzewaniem budynku, warto poszukać sposobu na skuteczne ustabilizowanie ciągu kominowego. Poniżej wybrane metody poradzenia sobie z tym wyzwaniem. 

Regulator

Jednym z rozwiązań jest dedykowany regulator. Urządzenie to musi być zgodne z Normą PN-EN 1856-1:2005 i być dopuszczone do użytku w budownictwie na podstawie obowiązujących przepisów prawnych. Regulator stosuje się po to, aby zoptymalizować ciąg kominowy i poprawić pracę kotła. Dzięki temu rozwiązaniu mokry komin schnie jeszcze szybciej, co przekłada się na mniejsze spalanie. Przy małym wietrze regulator odpowiada za wygenerowanie podciśnienia, dzięki czemu wspomaga to ciąg kominowy. Przy zbyt dużym wietrze regulator odpowiada za hamowanie ciągu, aby spalanie nie było zbyt wysokie. 

Nasady kominowe

Innym sposobem na zapewnienie właściwego ciągu kominowego jest stosowanie specjalnych nasad. Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego nasady kominowe są obowiązkowe przy II i III strefie wiatrowej oraz tam, gdzie możliwe jest wystąpienie zjawiska zawiewania. Polega ono na wpadaniu wiatru do komina. Nasady stosuje się po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo procesu spalania, zoptymalizować działanie systemu grzewczego oraz zredukować ryzyko ewentualnych wypadków.


Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl