Dotacja z programu Mój Prąd 4.0. Jakie zasady obowiązują?

Osoby planujące termomodernizację budynku oraz inwestycję w odnawialne źródła energii mogą skorzystać z dotacji w ramach rządowego programu Mój Prąd 4.0. Dnia 15 grudnia 2022 weszły w życie nowe zasady programu, dzięki czemu opcja dofinansowania jest jeszcze korzystniejsza. Sprawdź, co się zmieniło i kto może skorzystać z dofinansowania na zakup fotowoltaiki, magazynu energii i innych ekologicznych rozwiązań.

 

Czym jest program Mój Prąd 4.0?

Rządowy program Mój Prąd 4.0 obejmuje finansowe wsparcie celowe na zakup fotowoltaiki wraz z urządzeniami, magazynów energii, a także systemów efektywnego zarządzania energią. W ramach dotacji można dostać do 50% kosztów kwalifikowanych, które nie przekraczają przyjętych progów dotacyjnych. Wsparcie rządowe ma zachęcić jeszcze więcej osób do podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę i w zyskanie większej niezależności energetycznej. Oczywiście ma to również pozytywny wpływ na środowisko naturalne.


Na co można dostać dofinansowanie?

Dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 4.0 można dostać na kilka zadań. Można składać wnioski na jedną inwestycję lub w jednym wniosków zawrzeć ich więcej. W przypadku jednej inwestycji, stawki dotacyjne prezentują się następująco:

  • fotowoltaika - 6 tysięcy złotych;
  • fotowoltaika z dodatkowym wyposażeniem - 7 tysięcy złotych;
  • fotowoltaika z magazynem energii i systemem zarządzania energią - 26 tysięcy złotych;
  • fotowoltaika z pompą ciepła i zbiornikiem c.w.u. - 12 tysięcy złotych.

 

Łączna dotacja w przypadku jednego beneficjenta nie może przekroczyć 31 tysięcy złotych. To kwota, która obejmuje zakup fotowoltaiki oraz wymienionego powyżej wyposażenia dodatkowego. W porównaniu z wcześniejszymi wytycznymi, od 15 grudnia kwoty dotacyjne wzrosły o 2 tysiące złotych na zadanie.

 

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Beneficjentami programu Mój Prąd 4.0 są osoby, które myślą o inwestycji w panele fotowoltaiczne oraz takich, które już je posiadają. Moc planowanej lub posiadanej instalacji musi mieścić się w przedziale 2-10 kW. Ponadto program dotyczy tylko prosumentów, którzy rozliczają się z instalacji fotowoltaicznej w ramach systemu net billing, czyli nowych zasad. Te obowiązują w Polsce od 2022 roku. O dotacje z powodzeniem mogą ubiegać się osoby, które pierwotnie rozliczały się w innym systemie i z czasem przeszli na net billing. Szczegółów dotyczących tego typu inwestycji udzielą Ci urzędnicy w urzędzie właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl