Zastosowanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej

Kiedy dokładnie zastosować cyrkulację? Ze względów na komfort użytkowania instalacji cyrkulacja zalecana jest zawsze. Ze względów higienicznych, jest ona konieczna przy wspomnianej ilości 3 dm3 wody w rurach obsługujących dany fragment instalacji.


Dwie podstawowe zalety stosowania cyrkulacji c.w.u.:

  • ciepła woda dostępna kilka sekund po otwarciu punktu poboru np. kranu
  • ciągły ruch wody w instalacji wymuszony pracą pompy, zapobiega rozwojowi bakterii Legionella

 

Instalację cyrkulacji oblicza się na podstawie strat ciepła w instalacji c.w.u., które determinowane są poprzez różnice temperatur pomiędzy otoczeniem a wodą, oraz rodzajem i grubością izolacji.

Dobór pompy cyrkulacyjnej

Sercem instalacji cyrkulacji c.w.u. jest pompa cyrkulacyjna. Dobiera się ją na podstawie obliczeń instalacji, zawierających dobór średnic, strumień wody cyrkulacyjnej, straty ciśnienia na orurowaniu i zaworach termostatycznych oraz cyrkulacyjnych. Znając opory przepływu, a w konsekwencji wymaganą wysokość podnoszenia pompy, oraz strumień przepływu, można dobrać pompę cyrkulacyjną o odpowiedniej charakterystyce. Wysokość podnoszenia mieści się zwykle w granicach od 0,5 do 2 metrów słupa wody (0,5-1 dla domów jednorodzinnych, powyżej 1 dla dłuższych instalacji). W sposób uproszczony, wymaganą ilość strumienia cyrkulacyjnego c.w.u. oblicza się z następującego wzoru:


Q [m3/h] = 3 * V / 1000,

gdzie Q to wydajność pompy, a V to ilość wody w instalacji c.w.u.

Dla skomplikowanych instalacji należy wykonywać szereg dodatkowych obliczeń, natomiast dla przykładowego doboru dla standardowego domu jednorodzinnego jako V można przyjąć 5 dm3.

 

Eksploatacja instalacji cyrkulacji

Wygoda korzystania z cyrkulacji niesie ze sobą dodatkowe koszty eksploatacyjne. Ciągłe podgrzewanie wody, która pozostaje przez dłuższe okresy niewykorzystana powoduje niepotrzebne straty ciepła. Także sama pompa potrzebuje energii elektrycznej - 24h praca standardowej pompy cyrkulacyjnej o mocy ok 25-35W kosztuje nas ok. 10 zł dziennie. W związku z powyższymi niezbędne jest stosowanie prostych układów automatyki, dzięki którym możemy sterować okresami, w których pompa ma pracować. Uwzględniając tryb życia użytkowników można wyłączać cyrkulację w porach dnia kiedy nie ma odbioru c.w.u. czyli np. w nocy. Najpopularniejsze są w takim przypadku dwa rozwiązania, pompy wyposażone w zegar lub termostat. Za pomocą zegaru można ustawić moment włączania i wyłączania pompy dostosowując się do okresów największego użytkowana np. rano i wieczorem (przykładowo pompa zaprogramowana czasowo na pracę 8h dziennie pozwala zaoszczędzić prawie 60% kosztów). Działanie termostatu polega na wyłączaniu pompy w momencie kiedy woda w przewodach osiągnie pożądaną temperaturę i załączenie jej ponownie gdy temperatura spadnie o kilka stopni.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja, www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ] Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.

Foto: Wilo