Choć jest ekologiczne, to jednak może być bardzo kosztowne. Ogrzewanie elektryczne wiąże się ze sporym zużyciem prądu. Jego koszty są wyższe, niż w przypadku wielu innych alternatyw. Można je ograniczyć poprzez wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, w tym m.in.: fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych. Przykłady tego typu ogrzewania do firmy to m.in.: panele grzewcze, nagrzewnice i promienniki. Są łatwe w instalacji i użytkowaniu, jednak ze względu an ich specyfikę lepiej sprawdzają się przy małych obiektach. W przypadku większych przedsiębiorstw warto poszukać tańszych alternatyw.
Wciąż w Polsce dużą popularnością cieszą się systemy grzewcze oparte na paliwach stałych i oleju opałowym. W tej kategorii wyróżnia się zarówno paliwa kopalne, jak i paliwo, pellet i biomasę. Standardowo są one relatywnie tanie w eksploatacji, jednak obsługa kotłów może być wymagająca. Do tego dochodzi konieczność wygospodarowania przestrzeni na opał. Wraz ze zmieniającymi się przepisami Unii Europejskiej większy nacisk kładzie się na inwestycje w kotły w ekologiczne rozwiązania grzewcze.
Coraz więcej osób decyduje się na pompy ciepła. Urządzenia te klasyfikowane są jako odnawialne źródła energii. Stosuje się je przede wszystkim w budynkach jednorodzinnych, jednak sprawdza się również w przypadku mniejszych obiektów firmowych. Ich atutem jest to, że mogą być jednocześnie źródłem ciepła oraz pełnić rolę klimatyzacji. Ich stosowanie wpływa na mniejsze zużycie energii i mniejsze koszty operacyjne. Warto jednak wszystko dobrze skalkulować, aby wybrane źródło ciepła w pełni pokrywało zapotrzebowanie danej firmy.
Od lat jednym z tradycyjnych wyborów do firm jest ogrzewanie gazowe. Jest to związane z tym, że koszty instalacji i eksploatacji układu są niskie, w porównaniu z innymi alternatywami o podobnej wydajności. Ogrzewanie gazowe jest wydajne i pozwala na optymalizację kosztów utrzymania przedsiębiorstwa. W najbliższych latach możemy jednak obserwować stopniowe odchodzenie od gazu, jaki paliwa grzewczego, co jest związane z rozporządzeniami Komisji Europejskiej. Przed wyborem źródła ciepła do firmy zawsze poznaj jego plusy i minusy, a następnie przeprowadź wiarygodną kalkulację kosztów ze specjalistą. Wpłynie to korzystnie na Twoje finanse w dłuższej perspektywie.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl