Zalety i wady różnych rodzajów ogrzewania. Warto je znać

Rozwój technologii przekłada się na zróżnicowanie urządzeń i systemów wykorzystywanych w ogrzewnictwie. Wielu właścicieli domów staje przed wyzwaniem, jakim jest wybór dobrego rodzaju ogrzewania dla danej nieruchomości. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto przeprowadzić dokładną analizę i poznać wady i zalety poszczególnych rozwiązań. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze wady i zalety różnych rodzajów ogrzewania, które wykorzystuje się w Polsce. 

Ogrzewanie gazowe – wady i zalety 

Gaz przez lata stawiany był za wzór ekologicznego paliwa grzewczego. To się jednak zmienia. Wciąż jednak piece gazowe należą do chętnych wyborów inwestorów. Jest to związane z tym, że eksploatacja tego typu systemu jest wygodna. Urządzenie jest bezobsługowe, a samo spalanie gazu ziemnego nie powoduje dużej ilości zanieczyszczeń. Podstawowe wady ogrzewania gazowego to: ograniczona dostępność do gazociągu, duże koszty wykonania przyłącza, duże koszty zakupu pieca oraz wahania na rynku surowców, które mogą powodować wysokie koszty eksploatacyjne systemu. 

Ogrzewanie elektryczne – wady i zalety

Ogrzewanie elektryczne w postaci pieców akumulacyjnych oraz promienników podczerwieni to ciekawa alternatywa. Z powodzeniem można stosować je tam, gdzie nie ma dostępu do gazociągu. Systemy tego typu są ekologiczne i nie generują spalin. Gwarantują wysoki komfort użytkowania oraz możliwość precyzyjnej regulacji mocy grzewczej. Wśród minusów ogrzewania elektrycznego wymienia się: wysoką cenę zakupu urządzeń i ich eksploatacji oraz ryzyko wystąpienia przerw w dostawie prądu, co wpłynie na spadek wydajności grzewczej systemu. 

Ogrzewanie olejowe – wady i zalety 

Coraz częściej odchodzi się od ogrzewania olejowego nieruchomości. Jest to związane z tym, że należy ono do drogich rozwiązań. Zarówno zakup paliwa, jak i pieca wiąże się z dużym wydatkiem. Do tego dochodzi konieczność przygotowania kotłowni, a olej opałowy nie może być wykorzystywany do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wśród plusów wymienia się: łatwą dostępność paliwa, prostą obsługę pieca oraz mniej generowanych zanieczyszczeń w porównaniu z piecami na węgiel. 

Ogrzewanie węglowe – wady i zalety 

Wśród kotłów na paliwa stałe znajdują się modele spalające węgiel kamienny lub brunatny. To urządzenia, które spotyka się coraz rzadziej. Jest to związane z rygorystycznymi normami środowiskowymi i tym, że kotły na węgiel ich nie spełniają. Wśród najważniejszych wad tego rozwiązania wymienia się: generowanie zanieczyszczeń, utrudniona obsługa pieca związana z usuwaniem popiołu i dokładaniem opału, utrudnione utrzymanie pokojowej temperatury podczas nieobecności domowników czy też konieczność przygotowania miejsca do składowania opału. Zalety pieców węglowych to: łatwo dostępny opał, niskie koszty ogrzewania oraz niska inwestycja w instalację. 

Ogrzewanie drewniane – wady i zalety

Alternatywą wśród paliw stałych jest drewno. Jest ono bardziej przyjazne środowisku, niż węgiel, a podczas jego spalania emituje się mniej spalin. Piece na drewno cenione są m.in. ze względu na: relatywnie niskie koszty ogrzewania, łatwą dostępność opału oraz jego ekologiczny charakter. Z drugiej strony piece tego typu wymagają regularnej obsługi i dokładania opału do paleniska. Z pewnością nie postawią na nie osoby, które cenią sobie wygodę i bezobsługowe urządzenia. 

Pompy ciepła – wady i zalety 

Wśród ekologicznych rozwiązań klasyfikowanych w gronie odnawialnych źródeł energii znajdują się pompy ciepła. Pobierają one energię cieplną z otoczenia, a następnie oddają do pomieszczeń. Do ich pracy niezbędne jest dostarczenie energii elektrycznej. Podstawowe zalety pomp ciepła to: ekologiczny charakter, bezobsługowy system, energooszczędność oraz możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup źródła ciepła. Oczywiście urządzenia te mają też swoje wady. Główne z nich to: wysoki kosz zakupu, generowany hałas oraz ograniczenia związane z maksymalną temperaturą podgrzanej wody (na poziomie 60 stopni). 

Kolektory słoneczne – wady i zalety 

Zainteresowaniem inwestorów cieszą się kolektory słoneczne, które mogą być wykorzystywane do ogrzewania. Pozyskują one energię z promieni słonecznych, a następnie konwertują ją na energię cieplną. Przede wszystkim to ekologiczne systemy, które wykorzystywane są zarówno w układach c.o., jak i c.w.u. W odpowiednich warunkach są energooszczędne. Przy dużym zapotrzebowaniu nieruchomości na ciepło, mogą jednak być niewystarczające, a ich zakup wiąże się z dużym wydatkiem. Trudno o wskazanie idealnego systemu ogrzewania. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto dobrać rozwiązanie bezpośrednio do swoich potrzeb i specyfiki nieruchomości.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl