Co to są wymienniki ciepła i chłodu?

Rosnąca świadomość konsumentów w zakresie efektywnej eksploatacji instalacji grzewczej sprawia, że coraz częściej stawiają oni na odzyskiwanie ciepła. Tzw. rekuperacja możliwa jest dzięki zastosowaniu wydajnych wymienników ciepła i chłodu. Czym dokładnie są tego typu urządzenia, jak działają i w jakich sektorach znajdują zastosowanie? Sprawdźmy.

 

Czym jest wymiennik ciepła?

Wymienniki ciepła i chłodu mogą być naprawdę różne. Do tej grupy urządzeń zalicza się wiele produktów o różnej konstrukcji. Podstawową funkcją każdego z nich jest wymiana energii cieplnej pomiędzy dwoma płynami lub więcej, które znajdują się w instalacji. Dzięki temu możliwy jest odzysk ciepła w instalacjach przemysłowych, w budownictwie, a także w budynkach mieszkalnych i jednorodzinnych. W skali biznesowej wykorzystywane są przede wszystkim takie rodzaje wymiennika jak: wymiennik płytowy i płaszczowo-rurowy. W domach popularny jest również gruntowy wymiennik ciepła; gwc. Wymienniki zwane są także rekuperatorami.

Jakie zastosowanie znajdują wymienniki ciepła i chłodu?

Wprowadzanie nowych przepisów i wymogów w zakresie energooszczędności instalacji i różnego rodzaju systemów sprawia, że wymienniki ciepła mają szersze zastosowanie. Dzięki nim możliwe jest odzyskiwanie ciepła, co prowadzi do mniejszych jego strat i obniżenia rachunków eksploatacyjnych związanych z daną instalacją lub obiektem budowlanym. Tzw. ciepło odpadowe można odzyskać, a następnie przekazać do innych instalacji w obrębie budynku. Wykorzystuje się je m.in. w systemach ogrzewania domu, czy też ciepłej wody użytkowej. Tego typu rozwiązania technologiczne wykorzystuje się m.in. w sektorze klimatyzacji i w instalacjach chłodzenia. Dzięki temu możliwe jest o regularne chłodzenie urządzenia i zapewnienie mu optymalnego działania. Jednocześnie odzyskania energia cieplna może być wykorzystywana w innym celu w budynku. Standardem staje się połączenie tego z ogrzewaniem podłogowym, które jest klasycznym przykładem instalacji niskotemperaturowej. W tym wariancie odzyskane przez wymiennik gruntowy ciepło będzie w zupełności wystarczające.


Jak dobierać je do swoich potrzeb?

Na wydajność całego systemu wpływa odpowiednie dobranie wymienników ciepła i chłodu do swoich potrzeb. Pod uwagę bierze się takie parametry jak:

  • właściwości chemiczne i fizyczne płynów w instalacji;
  • wymagania dotyczące czyszczenia systemu (związane z sektorem);
  • właściwości materiałów;
  • czynniki zewnętrzne;
  • opłacalność inwestycji;
  • logistykę.

 

Dobra analiza problemu sprawi, że dobrane rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę i zapewni dużą wydajność systemu, a także ograniczy koszty jego eksploatacji. W tym obszarze warto postawić na współpracę z profesjonalistami, którzy pokierują Cię w procesie zakupowym.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl