Charakterystyka i podział gruntowych wymienników ciepła

 

Zwiększona dbałość o środowisko naturalne i zasoby sprawia, że inwestorzy coraz chętniej szukają możliwości pozyskiwania energii z ziemi. Dzięki temu można wygenerować określone oszczędności w wieloletniej perspektywie, a także zapewnić sobie w domu skuteczne rozwiązanie w zakresie ogrzewania i chłodzenia powietrza. W tego typu systemach stosuje się gruntowe wymienniki ciepła. Sprawdź dostępne na rynku rodzaje i ich specyfikę.

 

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła?

Gruntowny wymiennik ciepła (gwc) to urządzenie, które pobiera z ziemi energię geotermalną i oddaje ją do instalacji wentylacyjnej. Tam pozyskana energia wykorzystywana jest do obróbki powietrza. W zimę przekłada się to na zwiększenie wilgotności i podniesienie temperatury oddawanej do wnętrza budynku, a latem na osuszanie i obniżanie tej temperatury. Rozwiązania tego typu wykorzystywane są m.in. w pompach ciepła typu gruntowego, a także w systemach wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.


Podstawowy podział tych urządzeń obejmuje:

  • przeponowe;
  • bezprzeponowe.


Wskazuje to na sposób wymiany ciepła przez wymiennik. W przypadku modeli przeponowych występuje warstwa rozdzielająca (np. rura), a w modelach bezprzeponowych jej brakuje i powietrze ma bezpośredni kontakt z gruntem, gdy transportowane jest do instalacji.

Cztery podstawowe rodzaje

Ze względu na konstrukcję i materiał użyty w produkcji wymiennika, wyróżnia się jeszcze cztery podstawowe rodzaje:

  • rurowy;
  • żwirowy;
  • glikolowy;
  • płytowy.

 

Każdy z nich ma nieco inną specyfikę działania i budowę.

Rurowy gruntowy wymiennik ciepła

To rozwiązanie przeponowe, w którym występuje system rurowy z dedykowanymi kształtkami. Rozwiązania tego typu projektuje się w układzie pierścieniowym, meandrowym lub Tichelmanna. Często wykorzystuje się tu rury i kształtki wykonane z polipropylenu. Ponadto produkty te mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia, dzięki czemu jakość powietrza dostarczanego do układu jest możliwie najwyższa. Tego typu wymienniki układa się na głębokości ok. 170 centymetrów od poziomu gruntu. Układanie warto powierzyć specjalistom.

Żwirowy gruntowy wymiennik ciepła

W tym wypadku nie występuje bariera oddzielająca, czyli przepona. Rolę wymiennika pełni odpowiednio izolowany pojemnik, w którym znajduje się płukany i czysty żwir. To atrakcyjny wybór, ponieważ żwir pełni również rolę filtra, który zatrzymuje szkodliwe drobnoustroje i zanieczyszczenia powietrza.

Wymiennik gruntowy czyli glikolowy ciepła

Obecnie do najlepszych i najbardziej higienicznych modeli należą wymienniki ciepła gruntowe glikolowe. To kolejny z modeli przeponowych, w którym rura wypełniona jest glikolem. System wyposażony jest w pompę, która wprawia glikol w ruch cyrkulacyjny. Następnie energia za jego pośrednictwem przekazywana jest do dalszej części instalacji.

Wymiennik płytowy

Do nieprzeponowych rozwiązań zalicza się także płytowy gruntowy wymiennik ciepła. W tym wariancie na głębokości nieprzekraczającej metra umieszcza się płyty, które umożliwiają przepływ powietrza w ich wnętrzu. Płyty umieszcza się na podsypce, a także odpowiednio izoluje. Dzięki temu minimalizuje się przenikanie ciepła do gruntu, a wentylator podaje do wnętrza powietrze o pożądanej temperaturze. Ostateczny wybór powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości inwestora. W tym zakresie warto skonsultować zakup ze specjalistą i uwzględnić to już na etapie projektowania domu lub w fazie prowadzenia prac termomodernizacyjnych. Wydajność i praca wymiennika zależą od tego, jak zostaną przeprowadzone prace instalacyjne.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl