Grzejniki elektryczne stanowią najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób ogrzania namiotu. Ich zaletami są: efektywne nagrzewanie, możliwość regulacji temperatury, brak płomienia i wydzielania szkodliwych gazów (bezpieczeństwo ludzi). Do wad natomiast należą: wymagany dostęp do sieci 230 V, ryzyko porażenia prądem, powolne nagrzewanie (w porównaniu z piecykami na paliwo). Ich moce grzewcze są ograniczone (na kempingach do 1500 W), dlatego urządzenia te nie nadają się do ogrzewania dużych namiotów. W przybliżeniu można przyjąć, że grzejnik o mocy 1,5 kW może ogrzać namiot o kubaturze 15 m3 w ciągu 30 minut.
Grzejniki gazowe
Są to kompaktowe urządzenia, zasilane gazem propan-butan z butli lub kartuszy, takich jak stosowane w kuchenkach turystycznych. Do ogrzewania wnętrza namiotu wykorzystują specjalny promiennik, który przekazuje ciepło do powietrza. Są wiec bardzo dobrym wyborem dla małych namiotów turystycznych, stawianych w odległych miejscach. Są wydajne i szybko ogrzewają wnętrze. Grzejniki gazowe oferowane są, jako samodzielne urządzenia, jako grzejniki i kuchenki w jednym lub jako promienniki na butle gazowe. Moc cieplna tych urządzeń wynosi od 1,3 kW w górę. Jednak użytkownicy muszą bezwzględnie zwracać uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Co prawda nowoczesne promienniki gazowe są dość dobrze zabezpieczone (termicznie przed zdmuchnięciem płomienia czy awarią oraz przez przewróceniem i niedoborem tlenu w powietrzu), jednak musimy je stawiać na płaskiej powierzchni i z daleka od materiałów łatwopalnych materiałów, takich jak sam namiot namiotu, czy śpiwór i ubranie. Przód grzejnika silnie się nagrzewa, dlatego musimy bardzo na to uważać. Ponadto musimy zapewnić dobrą wentylację namiotu, ponieważ tlenek węgla powstający podczas spalania propanu-butanu przy zbyt małej ilości tlenu w powietrzu jest śmiertelnie trujący.
Piecyki na paliwo płynne
W turystyce i do ogrzewania mniejszych pomieszczeń najczęściej wykorzystywane są piecyki naftowe. Produkowane w 2 rodzajach: z wtryskiem paliwa (laserowe) oraz knotowe. Paliwem w nich jest specjalna nafta oczyszczona. Piecyki naftowe są bardzo efektywne i mogą być bezpieczniejsze, niż promienniki gazowe. Posiadają regulację mocy grzewczej (moce tych urządzeń wynoszą od 2,2 kW w górę). Niektóre posiadają czujniki tlenku węgla, położenia i temperatury w pomieszczeniu. Taki piecyk wyłącza sie automatycznie, gdy powietrzu w namiocie zawartość tlenku węgla przekroczy dopuszczalny poziom lub gdy urządzenie się przewróci albo, gdy temperatura w namiocie przekroczy określoną wartość (np. 33°C). Pewną wadą piecyków z knotem jest wydzielanie zapachu. Jednak istnieją modele z podwójną komora spalania, w którym wydzielenie się zapachu zostało zminimalizowane. Natomiast piecyki z wtryskiem wymagają zasilania elektrycznego – do sterowania i działania wentylatora.
Nagrzewnice olejowe
Do ogrzewania dużych namiotów na imprezach wykorzystuje się nagrzewnice olejowe ze spalaniem pośrednim – z odprowadzaniem spalin i wymiennikiem ciepła. Nagrzewnice te wyposażone są w wydajny nadmuch z silnikiem elektrycznym. Spaliny są odprowadzane na zewnątrz przez oddzielny komin, zaś czyste i ciepłe powietrze płynie do namiotów specjalnymi kanałami. Nagrzewnice te są skuteczne i tanie w eksploatacji. Jako paliwo wykorzystują olej napędowy lub opałowy. Ich moce grzewcze wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu kW. Dzielą się na niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe. Nagrzewnice olejowe bez odprowadzania spalin nie mogą być wykorzystane do ogrzewania namiotów, w których znajdują się ludzie.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (T.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl