Rekuperacja miejscowa – co to jest?

W nowoczesnych systemach wentylacyjnych coraz częściej stosuje się tzw. rekuperację miejscową. Tym mianem określa się rekuperatory ścienne, które przeznaczone są do stosowania w poszczególnych pomieszczeniach. Odpowiednie ich zastosowanie przekłada się na poprawę jakości powietrza w nieruchomości oraz lepsze samopoczucie domowników. Sprawdź, czym jest rekuperacja miejscowa i dlaczego warto się na nią zdecydować. 

Rekuperator ścienny – co to takiego?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z systemem odzysku ciepła. Rozwiązanie tego typu pozwala na jednoczesne zmniejszenie kosztów wentylowania i ogrzewania pomieszczeń oraz na zadbanie o wysoką jakość powietrza. Od pewnego czasu rosnącym zainteresowaniem inwestorów cieszy się rekuperacja miejscowa. W jej ramach stosuje się mniejsze rekuperatory ścienne przeznaczone do pojedynczych pomieszczeń. Dzięki temu nie ma potrzeby rozprowadzania przewodów wentylacyjnych po całej nieruchomości i zmniejsza się koszty związane z prowadzonymi pracami termomodernizacyjnymi. 

Gdzie stosuje się rekuperację miejscową?

Docelowo rekuperacja miejscowa może być stosowana zarówno w nowym budownictwie, jak i w modernizowanych nieruchomościach. Z doświadczenia wiemy jednak, że zdecydowanie częściej na rekuperatory ścienne decydują się właściciele starszych budynków, które poddawane są remontom. Jest to związane z tym, że model ścienny nie wymaga przeprowadzania dużych prac remontowych oraz modernizacji przewodów wentylacyjnych w całej nieruchomości. Wystarczy zamontować go w danym pomieszczeniu i podłączyć do sieci. Wydajne rekuperatory ścienne z powodzeniem poradzą sobie z wentylacją dużych salonów, sypialni i innych domowych pomieszczeń lub małych biur. 

Sposób na oszczędne ogrzewanie

Zjawisko rekuperacji pozwalana zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń. W przypadku rekuperatorów miejscowych (ściennych) ich sprawność odzysku ciepła może dochodzić nawet do 90%. Tyle ciepła zostanie zatrzymane w domu i przeznaczone do ponownego użytku (np. do podgrzania c.w.u. lub wody cyrkulującej w centralnym ogrzewaniu). W skali całego roku może przynieść to wymierne oszczędności, a wszystko dzięki prostym w montażu i eksploatacji urządzeniom elektrycznym użytkowanym w ramach wentylacji miejscowej. 

Dodatkowe funkcjonalności 

Nowoczesne modele rekuperatorów miejscowych często wyposażane są w dodatkowe funkcjonalności. Warto zapoznać się z ich specyfikacją techniczną i potencjałem użytkowym. Wśród dodatkowych opcji i akcesoriów znajdują się m.in.: wyświetlacze LCD, sterowniki, filtry powietrza, ochrona przeciw zamarzaniu i różne tryby pracy. Dzięki temu parametry pracy urządzenia dostosowuje się do realnych potrzeb użytkowników pomieszczenia. Połączenie rekuperatora z automatyką domową może zwiększyć jego funkcjonalność i zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Rekomendujemy sprawdzenie rekuperatorów ściennych od renomowanych dostawców.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl