Jak sama nazwa wskazuje, rekuperator odpowiada za przebieg procesu rekuperacji, czyli odzysku ciepła z systemu wentylacyjnego. Urządzenie odpowiada za wtłaczanie do wnętrza domu lub mieszkania świeżego powietrza, a także za usuwanie z wnętrz zużytego powietrza. Do działania potrzebuje zasilania energetycznego. Prawidłowo wykonany i podłączony do systemu wentylacji mechanicznej, pozwala na wdrożenie odzysku ciepła. Docelowo przekłada się to na realne oszczędności i większą ochronę środowiska naturalnego. Podstawą rekuperatora jest wymiennik ciepła. Standardowo wśród wybieranych wymienników znajdują się: krzyżowe, obrotowe i przeciwprądowe. Te ostatnie są najbardziej wydajne pod kątem odzysku ciepła i charakteryzują się najwyższą jakością wykonania. Wpływa to jednak na ich wyższą cenę rynkową. Ponadto w konstrukcji rekuperatora znajdują się jeszcze: filtry oczyszczające powietrze, wentylatory, sterowniki, a także dodatkowe rozwiązania takie jak: nagrzewnica elektryczna, czujniki zabrudzenia filtrów, czy też nagrzewnica wtórna ogrzewająca.
W rekuperatorze obserwuje się wymianę zużytego powietrza na świeże. Oba strumienie mijają się w specjalnie przygotowanym systemie, dzięki czemu w procesie dochodzi do przekazania sobie energii. Świeże powietrze jest ogrzewane do pożądanej temperatury i w wykorzystuje się tu m.in. odzyskane ciepło ze zużytego powietrza. Ponadto system wyposażony jest w filtry, które dbają o usunięcie z powietrza zabrudzeń w postaci zanieczyszczeń, czy też owadów. Dzięki temu do wnętrza budynku jest wtłaczane najwyższej jakości i bezpieczne dla domowników powietrze.
Wybór rekuperatora do swojego systemu nie należy do najprostszych. Musi być on zgodny z wykonanym projektem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W tym celu warto skontaktować się specjalistą. Parametry techniczne rekuperatora powinny być dopasowane do kubatury budynku, liczby domowników, a także standardu wykonania budynku. Na tej podstawie dobiera się wydajność sprzętu, a także przepływ powietrza. Dobrze dobrane urządzenie pozwoli wygenerować realne oszczędności na procesie ogrzewania budynku, przy zachowaniu komfortu jego użytkowników. W ten sposób wyeliminujesz straty ciepła.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl