Elementy składowe instalacji rekuperacyjnej

Jakie elementy wchodzą w skład wentylacji z odzyskiem ciepła?

 

  • rekuperator, czyli centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła,
  • elementy nawiewne oraz wywiewne,
  • czerpnia,
  • wyrzutnia,
  • przewody wentylacyjne.


Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła

Centrala rekuperacyjna składa się z wymiennika ciepła odpowiedzialnego za efektywność odzyskiwania ciepła. Wymiennik działa poprzez przepływ zimnego i ciepłego powietrza przez kanaliki przylegające do siebie. Powoduje to wymianę energii pomiędzy strumieniami powietrza.


Rodzaje wymienników ciepła stosowanych w rekuperatorach:

  1. wymienniki obrotowe;
  2. wymienniki krzyżowe;
  3. wymienniki przeciwprądowe;
  4. wymienniki regeneracyjne.

 

Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła w swojej budowie zawierają wentylatory, które służą do zapewnienia ruchu powietrza w instalacji wentylacyjnej. Wyróżniamy wentylatory stałoprądowe oraz wentylatory zmiennoprądowe. W centralach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła zaleca się stosowanie wentylatorów stałoprądowych. Ich zastosowanie umożliwia zapewnienie wydajności systemu do aktualnych potrzeb użytkowników oraz powoduje znaczne obniżenie kosztów użytkowania rekuperatora. Elementami centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła są także sterowniki i filtry. Filtry służą do filtracji powietrza nawiewanego i wywiewanego. Ich funkcją jest oczyszczanie powietrza, a także ochrona wymiennika ciepła przed zabrudzeniem i zwiększenie jego okresu eksploatacji.m Regulacja strumienia powietrza w zależności od zapotrzebowania budynku zależy od sterowników. Wydajność systemu rekuperacji może odbywać się poprzez sterowanie ręczne bądź automatyczne. Ze względu na praktyczność oraz możliwość ustawienia regulacji strumienia powietrza zgodnie z programem czasowym, sterowniki automatyczne pozwalają na regulację bieżących wartości parametrów powietrza w pomieszczeniu, zapewniając właściwą intensywność wymiany powietrza.


Elementy nawiewne oraz elementy wywiewne

Elementy końcowe instalacji wentylacyjnej. Elementy nawiewne służą do wprowadzenia świeżego powietrza do budynku, natomiast elementy wywiewne zapewniają wyprowadzenie powietrza z pomieszczenia. Konstrukcja elementów nawiewnych oraz wywiewnych powinna umożliwić regulację oraz zapewnić założoną wartość przepływów powietrza.

 

 Czerpnia powietrza

Element służący do pobierania świeżego powietrza o możliwie największej czystości. Stanowi element początkowy instalacji wentylacyjnej. Zamieszczany jest w ścianie, w dachu lub w sąsiedztwie budynku. Istotne jest, by czerpnia była właściwie zabezpieczona przed przedostawaniem się do niej jakichkolwiek niepożądanych elementów z zewnątrz.

 

 Wyrzutnia powietrza

Urządzenie służące do odprowadzania zużytego powietrza. Stanowi element końcowy instalacji wentylacyjnej. Wyrzutnia jest montowana w ścienia, na dachu lub na terenie przylegającym do budynku. Ważne jest, by wyrzutnia była właściwie zabezpieczona przed przedostawaniem się do niej jakichkolwiek niepożądanych elementów z zewnątrz.

 

 Przewody wentylacyjne

Element służący do transportowania powietrza. Instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wyróżnia się cztery typy kanałów: przewód czerpny, przewód nawiewny, przewód wywiewny oraz przewód wyrzutowy.

 

  • przewód czerpny łączy czerpnię powietrza z centralą wentylacyjną. Funkcją przewodów jest zapewnienie transportu powietrza zewnętrznego do urządzenia, gdzie następuje jego obróbka termiczna oraz jakościowa,
  • przewód nawiewny łączy centralę wentylacyjną z elementami nawiewnymi znajdującymi się w pomieszczeniach. Służy do transportowania powietrza, które zostało poddane obróbce termicznej i jakościowej,
  • przewód wywiewny łączy elementy wywiewne znajdujące się w pomieszczeniach sanitarnych oraz pomocniczych do centrali wentylacyjnej. Transportują powietrze zawierające wilgoć oraz zanieczyszczenia,
  • przewód wyrzutny znajduje się pomiędzy centralą wentylacyjną a wyrzutnią powietrza, zlokalizowaną w dachu budynku bądź na ścianie. Zapewnia transport powietrza na zewnątrz budynku, które oddało swoją energię w centrali wentylacyjnej.

 

Elementy dodatkowe systemu rekuperacyjnego:

  1. gruntowy wymiennik ciepła,
  2. elementy grzewcze,
  3. elementy chłodzące,
  4. pompy ciepła stanowiące element grzewczy lub chłodzący powietrze wentylacyjne.

  

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC)

Stanowi instalację wspomagającą oraz uzupełniającą dla instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Gruntowy wymiennik ciepła jest umieszczony na odpowiedniej głębokości w gruncie sąsiadującym z budynkiem. Zanim świeże powietrze dotrze do instalacji rekuperacyjnej wewnątrz budynku, przepływa przez gruntowy wymiennik ciepła. Zadaniem gruntowego wymiennika ciepła jest wstępne podgrzewanie powietrza, a latem schładzanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

 

Elementy grzewcze 

Stanowią dodatkowe nagrzewnice wtórne powietrza – wodne lub elektryczne. Instalowane są najczęściej w przewodach nawiewnych zlokalizowanych poza centralą. Ich funkcją jest podgrzanie powietrza dostarczanego do pomieszczeń.

   

Elementy chłodzące 

Stanowią dodatkowe chłodnice powietrza. Instalowane są najczęściej w przewodach nawiewnych zlokalizowanych poza centralą. Elementy chłodzące służą do wspomagania wentylacji mechanicznej, ich zadanie polega na schładzaniu powietrza wentylacyjnego.

 

Pompy ciepła jako element grzewczy lub chłodzący powietrze wentylacyjne 

Element służący do celów takich jak wyżej wymienione elementy grzewcze oraz elementy chłodzące. Różnica polega na dużo wyższej efektywności przy pracy pompy ciepła w porównaniu z elementami grzewczymi lub elementami chłodzącymi.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: Ventia, Nabilaton.