Promienniki podczerwieni, czyli czym jest ogrzewanie na podczerwień

Odpowiednia aranżacja przestrzeni wypoczynkowej w ogrodzie, czy też przydomowego tarasu sprawia, że z powodzeniem można korzystać z nich przez cały rok.

W trosce o zadbanie o swój komfort cieplny warto postawić na sprawdzone rozwiązania w zakresie ogrzewania. Wśród nich są elektryczne promienniki podczerwieni, które doskonale sprawdzają się również w ogrodach zimowych. Sprawdź, czym dokładnie jest ogrzewanie na podczerwień i jakie ma zalety.

Czym są promienniki podczerwieni?

Panele na podczerwień to alternatywne źródło ciepła dla promieni słonecznych. Urządzenia tego typu emitują fale podczerwieni o podwyższonej temperaturze, których zadaniem jest ogrzanie danej przestrzeni. Jednocześnie jest to nie tylko wygodne, ale i bezpieczne rozwiązanie. Promienniki można porównać do dużych żarówek starego typu. W specjalnie przygotowanym pojemniku znajduje się grzałka, która emituje ciepło w postaci fal. Tego typu modele mogą mieć wydłużony kształt lub swoją budową przypominają żyrandole. Na rynku znajdują się urządzenia na prąd lub gaz, w tym m.in. parasole grzewcze. Te ostatnie nadają się do ogrzewania tarasu, ogrodowej altanki, czy też ogrodu zimowego. Wpływa to na komfort użytkowania tych przestrzeni nawet w okresie jesienno-zimowym. To niezwykle ważne w polskim klimacie, gdy wówczas temperatury znacznie spadają, a na zewnątrz robi się nieprzyjemnie.

Ogrzewanie podczerwienią — jak to działa?

Promienniki podczerwieni działają nieco inaczej niż tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne. Zasada działania polega na tym, że w całym procesie produkowane są fale podczerwieni, które następnie oddziałują na osoby i przedmioty w swojej okolicy. Dzięki temu jest to skuteczne rozwiązanie. Tradycyjne grzejniki ogrzewają powietrze, a tu energia kierowana jest bezpośrednio na ludzi i przedmioty. Dzięki temu redukuje się straty energetyczne. Dużym atutem fali podczerwieni jest to, że są one bezpieczne dla człowieka, ponieważ nie emitują promieniowania UV. Właśnie dlatego znalazły zastosowanie m.in. w lecznictwie. Tak naprawdę każdy z nas jest źródłem podczerwieni, a ten rodzaj fal stanowi nawet 40% promieniowania słonecznego. Umiejętne zastosowanie tej technologii w sprzęcie użytkowym, korzystnie przekłada się na nasz codzienny komfort życia.

Zalety stosowania ogrzewania na podczerwień

Stosowanie ogrzewania na podczerwień ma swoje zalety. Przede wszystkim to skuteczne i energooszczędne rozwiązanie w przypadku wielu przestrzeni zewnętrznych, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Pozwala to na wydłużenie sezonu korzystania z ogrodu, czy też tarasu. Ponadto promienniki nie wysuszają powietrza, co korzystnie przekłada się na nasze zdrowie. Ze względu na ograniczone możliwości grzewcze, tego typu technologię wykorzystuje się przede wszystkim w ogrodach i na tarasach, gdzie ogrzewa powietrze. Rzadziej można ją spotkać w mieszkaniach jak i ogrzewania domu, ze względu wysokich rachunków za prąd. Tam może stanowić wyjście awaryjne lub dodatkowe wsparcie dla tradycyjnego systemu grzewczego.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja: (Ł. G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl