Ogrzewanie za pomocą podczerwieni
W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników konwekcyjnych, promienniki ciepła nie ogrzewają powietrza tylko bezpośrednio ludzi, zwierzęta domowe i przedmioty, znajdujące się w ich zasięgu. Działają podobnie jak Słońce – powodują natychmiastowe uczucie przyjemnego ciepła. Mogą być wykorzystane do ogrzewania zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Promienniki ogrzewają ludzi znajdujących się w odległości nawet kilku metrów. Nowoczesne promienniki o mocy 2000 W mogą działać skutecznie na powierzchni do około 10-12 m². Zastosowanie promienników ciepła zależy od długości emitowanych fal podczerwieni, ponieważ wpływa ona na intensywność ciepła. Promienniki IR-A emitują ukierunkowaną, skupioną wiązkę fal. które efektywnie ogrzewają rzeczywiście wykorzystywane obszary. Stosowane są zwykle do ogrzewania dużych powierzchni np. w przemyśle. Promienniki IR-B wykorzystuje się rzadziej, np. w saunach. Natomiast promienniki IR-C emitują ciepło rozproszone, które równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Dlatego są szeroko wykorzystywane budynkach mieszkalnych czy biurowych. Jednak mogą być także z powodzeniem wykorzystywane na zewnątrz domu jednorodzinnego, np. na tarasie w chłodny wieczór.
Główne zalety i wady promienników ciepła
Ogrzewanie bezpośrednie powoduje, że ludzie odczuwają komfort termiczny przy temperaturach niższych o około 2-3°C w porównaniu do ogrzewania konwekcyjnego (np. elektrycznego). Dzięki temu efektowi można zmniejszyć koszty ogrzewania o 10%. Promienniki ciepła są bardzo wydajne, zamieniają energie elektryczną na ciepło prawie w 100%, działają korzystnie na zdrowie i samopoczucie czlowieka. Brak podgrzewania powietrza powoduje, że nie jest ono nadmiernie osuszane. A spadek wilgotności względnej poniżej 40% może oznaczać problemy zdrowotne dla mieszkańców domu. Ponadto w pomieszczeniu nie wzbija się kurz. Efekt cieplny jest błyskawiczny, nie trzeba długo czekać na nagrzanie się pomieszczenia. Promienniki sa proste w instalacji oraz mobilne – można je ustawiać w różnych miejscach pomieszczeń. Wada natomiast jest to, że promienniki zużywają coraz droższą energię elektryczna. Można temu zaradzić montując instalacje fotowoltaiczną. Innym mankamentem jest emitowanie czerwonego światła, które może być irytujące dla niektórych użytkowników.
Technologie promienników ciepła
Istnieją różne rodzaje elementów grzewczych, stosowanych w promiennikach podczerwieni. Elementy te to rury kwarcowe, halogenowe, karbonowe oraz w technologii (Ultra) Low Glare. Te ostatnie to rury pozłacane, w których zredukowano emisję czerwonego światła o 80 %, przy zachowaniu intensywności ogrzewania. Źródłem promieniowania w promiennikach karbonowych jest włókno węglowe w postaci rury, natomiast w pozostałych żarniki wolframowe, umieszczone w rurach napełnionych gazem szlachetnym. Za źródłami ciepła znajdują się ekrany odbijające promieniowanie i kierujące je na ogrzewane obiekty. Nowością w tej branży są panele grafenowe, ultracienkie ale drogie.
Rodzaje promienników ciepła
Obecnie produkowane domowe promienniki ciepła oferowane są jako: panele poziome do montażu na ścianie, przenośne wolnostojące (w tym na kółkach), wiszące lampy podsufitowe. Promienniki wolnostojące i podsufitowe posiadają widoczne elementy grzejne oraz ekran, natomiast w panelach ściennych elementy te są ukryte. Należą do nich eleganckie grzejniki z powłoką ceramiczną, naśladującą naturalny kamień. Niektóre modele promienników ciepła wyposażono w czujniki ruchu, które automatycznie wyłącza ogrzewanie, gdy w określonym obszarze przez określony czas nie wykryją żadnego ruchu. Niektóre promienniki mogą być też sterowane pilotem lub za pomocą smartfona przez WiFi. Stopień ochrony tego typu grzejników wynosi przeważnie IP44 lub (w specjalnych wersjach tarasowych nawet IP55), mogą być więc stosowane na zewnątrz budynków. Moce domowych promienników ciepła wynoszą od 0,3 kW do ok. 3 kW.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (T.H.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl