Promienniki ciepła to tzw.ogrzewanie na podczerwień. Jest to związane z tym, że urządzenia te generują energię w postaci promieniowania podczerwonego. Następnie rozchodzi się ono równomiernie po całym pomieszczeniu. Jednocześnie w tym systemie nie ogrzewa się powietrza, a przedmioty i ludzi, którzy znajdują się w pomieszczeniu. W dalszej kolejności ta energia cieplna oddawana jest do powietrza, co pozwala na utrzymanie pożądanego komfortu cieplnego. Promienniki ciepła należą do elektrycznych rozwiązań grzewczych. Pod tym kątem są ekologiczne, ponieważ podczas ich pracy nie są generowane zanieczyszczenia. Jeszcze większą dbałość o środowisko naturalne można osiągnąć poprzez połączenie promienników ciepła z instalacją fotowoltaiczną lub przydomową elektrownią wiatrową.
Każdy system grzewczy ma swoje wady i zalety. To one determinują to, czy rozwiązanie sprawdzi się w danej nieruchomości i to, na ile będzie opłacalne w użytkowaniu. Zwolennicy promienników ciepła jako główną zaletę wymieniają ich skuteczność. Promieniowanie podczerwone rozchodzi się bezpośrednio na powierzchniach ścian, przedmiotów itd., dzięki czemu wykazuje wysoką skuteczność grzewczą. Pozostaje przy tym ekologiczne oraz relatywnie tanie. Pod tym względem promienniki ciepła pobierają mniej energii elektrycznej, niż np. piece akumulacyjne. Promienniki ciepła są w pełni bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz dla środowiska naturalnego. Podczas pracy charakteryzują się dużą efektywnością energetyczną. Ponadto są bardzo wygodne w użytkowaniu. Ciepło docierające do skóry człowieka jest przyjemne i szybko odczuwane. Dodatkowym atutem ogrzewania na podczerwień jest to, że nie wysusza ono powietrza (w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzejnikowych).
Oczywiście promienniki ciepła nie są pozbawione wad. Przede wszystkim nie można ich połączyć z instalacją ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że do ogrzewania wody w nieruchomości niezbędny będzie dodatkowy system. Ponadto efektywność grzewcza osiągana jest tylko wtedy, gdy promienniki skierowane są na otwartą przestrzeń. Może zdarzyć się, że moc grzewcza urządzenia będzie niewystarczająca do ogrzania całej nieruchomości. Wówczas promienniki wykorzystywane są jako wsparcie podstawowego układu c.o.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl