Ogrzewanie podczerwienią – działanie

Wyróżniamy trzy rodzaje przekazywania ciepła: przewodzenie, konwekcję i promieniowanie.

Przewodzenie

Przewodzenie ciepła to proces polegający na wymianie ciepła między ciałami o różnej temperaturze, które są ze sobą w bezpośrednim kontakcie. Prowadzi on do przekazywania energii kinetycznej bezwładnego ruchu cząsteczek w wyniku ich zderzeń. Efektem procesu jest wyrównanie temperatury między ciałami.

Konwekcja

Konwekcja to proces przenoszenia ciepła, powstający z ruchu materii w gazie lub cieczy. Ogrzewanie konwekcyjne ma na celu ogrzanie powietrza, które podczas naturalnej cyrkulacji ucieka do góry.Konwekcja jest wykorzystywana w ogrzewaniu tradycyjnym przy pomocy grzejników. Powietrze jest wprowadzone w ruch, od którego ogrzewają się mury budynku. Sposób ogrzewania przez konwekcję daje dość sporą różnicę temperatur w pionie, przy czym przy podłodze jest zimniej, co nie jest korzystne dla odczuwania komfortu cieplnego. W konwekcji wadą jest także mieszanka suchego powietrza z przypalonym przez gorące (> 60st.C) grzejniki kurzem.

Promieniowanie podczerwone

Promieniowanie podczerwone to proces, gdzie fale podczerwone produkują ciepło w zetknięciu z powierzchnią ściany, obiektu czy ciała. Po zetknięciu z falą ciepło jest absorbowane przez dany obiekt, a następnie powoli oddawane do otoczenia, a także odbijane w kierunku innych obiektów, które je absorbują. Ciepło emitowane jest przez przednią powierzchnię panelu czy promiennika. Ogrzewanie promiennikowe powoduje równomierne ogrzewanie ścian, podłóg i mebli, dzięki czemu odczuwanie komfortu cieplnego uzyskujemy w niższej temperaturze niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ] Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: Zehnder