Promiennik podczerwieni - budowa

W zależności od źródła zasilania każdy z rodzajów promienników podczerwieni wygląda inaczej.


Promienniki elektryczne posiadają najczęściej element grzejny z aluminiowymi zwierciadłami. Są one zazwyczaj podwieszane bezpośrednio pod sufitem lub opuszczane na linkach. Promiennik elektryczny po włączeniu od razu ogrzewa potrzebną powierzchnię w pomieszczeniu. Główną zaletą tego urządzenia jest niski koszt inwestycji, duża wydajność i niskie koszty utrzymania. Wadą są stosunkowo wysokie koszty energii elektrycznej. Gazowy promiennik rurowy wyposażony jest w rurę promieniującą ciepło. Odpowiedni sterownik umożliwia wytworzenie optymalnej mieszanki gazu z powietrzem i podtrzymanie płomienia ogrzewającego od wewnątrz rurę promieniującą. Promienniki gazowe dzielą się na rurowe oraz ceramiczne. Ceramiczne (tzw. jasne) posiadają ceramiczny generator, w którym spala się mieszanina gazu i powietrza. Promienniki rurowe (tzw. ciemne) zbudowane są z rury promieniującej wykonanej ze stali nierdzewnej lub aluminium.

 

Do zalet promienników gazowych należą niskie koszty eksploatacji w porównaniu z promiennikami elektrycznymi. Natomiast do wad zaliczamy skomplikowaną instalację wymagającą doprowadzenia gazu ziemnego do promienników. Promienniki gazowe mogą być zasilane gazem LPG z butli. Promiennik wodny to urządzenie, w którym ciepła woda przepływając przez urządzenie oddaje ciepło do pomieszczenia. Promienniki wodne montowane są najczęściej pod sufitem. Wadą takie urządzenia są wyższe nakłady inwestycyjne, ponieważ należy zastosować urządzenie grzewcze, które ogrzeje wodę i instalację rozprowadzającą ciepłą wodę do promienników. Do zalet należy natomiast możliwość wykorzystania promiennika również do chłodzenia pomieszczenia w lecie. Panel grzewczy składa się z sześciu podstawowych elementów, do których należy podstawa, ekran odbijający promieniowanie, element grzejny, sterownik, hartowana szyba i ramka, która zbiera to wszystko w całość. Panel grzewczy stanowi grzałka elektryczna o znacznej powierzchni, której konstrukcja powoduje, że jak najwięcej zużytego prądu jest zamieniane w promieniowanie podczerwone, a jak najmniej wprost w ciepło.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ] Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: Novli