Zasada działania i podział pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które w ostatnich latach zyskują na popularności. Jest to związane m.in. z tym, że należą do rozwiązań rekomendowanych przez Unię Europejską w kontekście termomodernizacji nieruchomości i dbałości o środowisko naturalne. Klasyfikowane są bowiem w kategorii OZE. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej o pompach ciepła, poznasz ich podstawowy podział oraz zasadę działania. Zapraszamy do lektury. 

Czym są pompy ciepła?

Z roku na rok pojawiają się nowe możliwości w zakresie systemów grzewczych. Wśród ekologicznych i wydajnych urządzeń znajdują się pompy ciepła. To urządzenia, które do swojej pracy wykorzystują z jednej strony energię elektryczną, a z drugiej energię zgromadzoną w środowisku naturalnym. Ta ostatnia jest pobierana, a następnie wykorzystywana w procesie podgrzewania cieczy w systemach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej czy też chłodzenia. W całym procesie nie zachodzi zjawisko spalania paliwa, dzięki czemu eliminuje się emisję zanieczyszczeń do atmosfery. To sprawia, że pompy ciepła klasyfikowane są jako ekologiczne i bezpieczne odnawialne źródła energii. 

Podstawowy podział pomp ciepła

Podstawowy podział pomp ciepła obejmuje takie urządzenia jak:

  • pompa ciepła gruntowa;
  • pompa ciepła powietrzna;
  • pompa ciepła wodna;
  • pompa ciepła typu woda-powietrze;
  • pompa ciepła hybrydowa. 

Poszczególne rodzaje różnią się nieco specyfiką działania, w tym przede wszystkim źródłem, z którego pobierają energię. W ramach jednej kategorii dostępne są urządzenia o różnej mocy i parametrach. Warto dokładnie się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji zakupowej. 

Zasada działania pompy ciepła

Podstawą działania pompy ciepła jest wymiana cieplna. To naturalne zjawisko zachodzące w przyrodzie, w którym ciepło transportowane jest z obiektu o wyższej temperaturze do obiektu o niższej temperaturze. Podobnie wygląda to przy pompie ciepła, która pobiera energię z zewnętrznego źródła (np.: wody, gruntu, powietrza), a następnie oddaje ją do wnętrza pomieszczenia za pomocą systemu centralnego ogrzewania. Nowoczesne modele posiadają funkcję chłodzenia, co przydaje się w okresie letnich upałów. Zasada działania jest podobna, jednak wówczas urządzenie pobiera ciepłe masy powietrza z wnętrza i dostarcza do pomieszczeń schłodzone powietrze. Do pracy pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna, która utrzymuje stałe działanie pompy obiegowej i poszczególnych elementów układu. Prąd może pochodzić z sieci energetycznej lub OZE w postaci fotowoltaiki czy też elektrowni wiatrowej. Dzięki temu można wpłynąć nie tylko na komfort cieplny w nieruchomości, ale również na redukcję kosztów związanych z jej utrzymaniem.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl