Co do zasady pompa ciepła to bardzo ekologiczne źródło ciepła do domu jednorodzinnego. Jest to związane z tym, że pobiera ona energię cieplną ze środowiska naturalnego. W zależności od typu urządzenia ciepło pochodzi z gruntu, wody lub powietrza. Pompa ciepła odpowiada za pobór energii z otoczenia, a następnie za przekazanie jej do instalacji grzewczej. Jednocześnie rozwiązanie to pozwala na zapewnienie komfortu cieplnego w ramach niskiej temperatury na poziomie 60-65°C. Dzięki temu rozwiązanie gwarantuje zmniejszone koszty eksploatacyjne w porównaniu z wieloma tradycyjnie wykorzystywanymi rozwiązaniami grzewczymi. Szczegółowa zasada działania oraz budowa pompy ciepła zależy od jej rodzaju. Obecnie w Polsce wykorzystywane są:
W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost rynku produkcji i dystrybucji pomp ciepła. Urządzenia te charakteryzują się lepszymi parametrami technicznymi i wydajnością. Przekłada się to bezpośrednio na opłacalność ich zakupu i eksploatacji. Nowoczesne modele z powodzeniem poradzą sobie z ogrzaniem nawet dużego domu jednorodzinnego. Dotyczy to zarówno zasilania centralnego ogrzewania, jak i instalacji ciepłej wody użytkowej. Kluczem jest dobranie mocy grzewczej pompy ciepła do realnego zapotrzebowania nieruchomości na energię cieplną. Trzeba jednak przygotować się na to, że wzrasta ze wzrostem tych parametrów, wzrasta cena zakupu urządzenia. Z drugiej strony to doskonałe rozwiązanie w obszarze systemów grzewczych, ponieważ jest wydajne, bezawaryjne i bezobsługowe. Dzięki temu korzystnie przekłada się na codzienny komfort życia domowników.
Kolejną zaletą pompy ciepła jako ogrzewania do domu jest to, że z powodzeniem sprawdzi się w każdym typie budownictwa. Urządzenia te opierają swoje działanie na odnawialnych źródłach energii, dzięki czemu stanowią dobry wybór nawet w przypadku budownictwa energooszczędnego lub pasywnego. Zmniejszenie kosztów ogrzewania możliwe jest dzięki połączeniu systemu z instalacją fotowoltaiczną lub przydomową elektrownią wiatrową. Warto rozważyć tego typu inwestycję. Pamiętaj jednak o tym, aby pompę ciepła dobierać bezpośrednio do charakterystyki danej nieruchomości. W tym zakresie warto skorzystać ze wsparcia eksperta branżowego.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl