Pompa ciepła – ile to kosztuje naprawdę i kiedy się zwraca?

Czy zakup pompy ciepła do domu jednorodzinnego się opłaca? Czy jest to urządzenie, które zapewni Ci pożądany komfort cieplny? W tym artykule sprawdzimy, ile naprawdę kosztuje inwestycja w pompę ciepła, kiedy się zwraca i jak prezentują się koszty eksploatacji tego urządzenia. Zapraszamy do lektury i świadomego dobierania systemów grzewczych do swoich nieruchomości mieszkalnych.

Ile kosztuje inwestycja w pompę ciepła?

Rynek pomp ciepła jest szeroki. To sprawia, że można znaleźć na nich rozwiązania technologiczne zarówno za kilkanaście, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych i więcej. Oczywiście wpływ na końcową cenę mają m.in.:

  • rodzaj pompy ciepła;
  • parametry techniczne;
  • dodatkowe funkcjonalności;
  • renoma producenta;
  • koszty związane z montażem.

Analizując ekonomiczną zasadność zakupu tego typu urządzenia, warto przeprowadzić dokładną analizę. Następnie pompę ciepła dobiera się do danej nieruchomości oraz jej zapotrzebowania grzewczego.

W jaki sposób zmniejszyć koszty inwestycji w pompę ciepła?

Koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła można zmniejszyć poprzez uzyskanie zewnętrznego dofinansowania z programów rządowych i unijnych. Do popularnych należą m.in.: Program Czyste Powietrze, Program Mój Prąd, Ulga termomodernizacyjna czy też regionalne programy wsparcia. Warto sprawdzić dostępne możliwości, aby zmniejszyć wkład własny w inwestycję i przyspieszyć planowany zwrot.

Po jakim czasie zwraca się zakup pompy ciepła?

Oczywiście wiele zależy od tego, jaki jest całkowity koszt poniesiony na zakup i montaż pompy ciepła oraz jakie jest miesięczne zapotrzebowanie nieruchomości na energię cieplną. Przyjmuje się, że przy standardowym użytkowaniu oszczędności na kosztach ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi wynoszą kilka tysięcy złotych rocznie. To sprawia, że pompa ciepła powinna zwrócić się po około 8-12 latach, choć istnieją sytuacje, że następuje to szybciej lub później. Każdy przypadek rządzi się swoimi prawami. Jedno jest pewne. Przy wyborze wysokiej jakości urządzenia i wysokim poziomie niezawodności inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna ekonomicznie. Do tego należy rozważyć aspekt związany z transformacją energetyczną i redukcją negatywnych skutków dla środowiska naturalnego.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Należy zweryfikować koszty zakupu i eksploatacji pompy ciepła i rzeczywiste zapotrzebowanie nieruchomości na energię cieplną. Do tego warto skonsultować się ze specjalistą branżowym. Jeżeli pompa ciepła w danym budynku ma uzasadnienie ekonomiczne, to jest to kluczowy argument w kontekście decyzji zakupowej. Warto to sprawdzić.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl