Choć pompy ciepła znamy od lat, to jednak wciąż obserwujemy ich dynamiczny rozwój. Producenci wprowadzają innowacje technologiczne. Ich zadaniem jest zwiększenie wydajności urządzenia oraz optymalizacja kosztów jego eksploatacji. Bez dwóch zdań inwestowanie w pompy ciepła w domach jednorodzinnych jest jednym z trendów ostatnich lat. Nie powinno to się zmienić również w 2024 roku. Jest to związane z tym, że inwestorzy mogą skorzystać z programów rządowych oferujących wsparcie na zakup ekologicznych pomp ciepła. Klasyfikowane są one w obszarze odnawialnych źródeł energii, dlatego eksperci rekomendują ich zastosowanie w kontekście dbania o zasoby naturalne i kondycję środowiska. Trend ten powinien się utrzymać.
Ciekawą innowacją jest ogrzewanie hybrydowe. Ze względu na swoją charakterystykę stopniowo zyskuje swoich zwolenników. Model hybrydowy polega na połączeniu ze sobą różnych systemów grzewczych po to, aby wykorzystać ich atuty oraz zoptymalizować efektywność pracy układu. Innowacyjne rozwiązania tego typu przekładają się na komfort cieplny domowników oraz pomagają w redukcji kosztów związanych z ogrzewaniem. Przykładem efektywnego połączenia w ramach ogrzewania hybrydowego jest jednoczesne zastosowanie pompy ciepła i kotła kondensacyjnego.
Inteligentne systemy zarządzania temperaturą to rozwiązanie, które zwiększa kontrolę użytkownika nad parametrami powietrza w pomieszczeniach. To jeden z obszarów smart home. Z powodzeniem można połączyć go z innymi układami, tworząc zintegrowany i wydajny system inteligentnego domu. Zarządzanie temperaturą możliwe jest dzięki zastosowaniu dedykowanych czujników temperatury, termostatów i sterowników. Umiejętne wykorzystanie potencjału tej innowacyjnej technologii przekłada się na poprawę komfortu cieplnego w nieruchomości oraz na oszczędność energii i związaną z tym redukcję kosztów eksploatacyjnych. Wśród trendów i innowacji w dziedzinie technologii grzewczych obserwuje się stosowanie takich źródeł ciepła jak: kolektory podczerwieni, piece elektryczne, kolektory słoneczne czy też instalacji fotowoltaicznych zasilających układy grzewcze oraz wentylacji z rekuperacją. Ta ostatnia umożliwia częściowy odzysk ciepła w ramach procesu wentylowania pomieszczeń. Warto poznać możliwości nowych technologii grzewczych i być na bieżąco z wprowadzanymi innowacjami. Wybranie optymalnego systemu to klucz do tego, aby zapewnić sobie wydajne i komfortowe w użytkowaniu ogrzewanie domu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl