Zgodnie z klasyfikacją piec akumulacyjny należy do grupy elektrycznych urządzeń grzewczych. Charakteryzuje się on dużą pojemnością. Urządzenie ma zdolność do nagrzewania swojego bloku akumulacyjnego, a następnie przechowywania energii cieplnej w dłuższej perspektywie. Następnie energia cieplna jest powoli oddawana do pomieszczenia wtedy, gdy jest to niezbędne. Specyfika pracy urządzenia sprawia, że najczęściej wybierane jest w przypadku inwestorów rozliczających się w oparciu o taryfę G12.
Oczywiście każdy system grzewczy ma swoje wady i zalety. Do podstawowych plusów korzystania z pieca akumulacyjnego należy zoptymalizowanie kosztów ogrzewania budynku. Ma to swoje uzasadnienie wtedy, gdy rozliczenie odbywa się na taryfie G12. Charakteryzuje się ona tym, że piec korzysta z energii elektrycznej wtedy, gdy jest ona najtańsza (np. godziny nocne i wczesnoporanne). Następnie zgromadzone ciepło oddaje w dzień, gdy energia jest droższa. Wówczas oddawanie ciepła następuje bez dodatkowego poboru prądu. W ten sposób optymalizuje się koszty eksploatacji pieca akumulacyjnego. Tego typu działanie można zastosować również w przypadku fotowoltaiki.
Inne kluczowe zalety nowoczesnych pieców akumulacyjnych to:
Oczywiście piece akumulacyjne nie są pozbawione wad. Przede wszystkim urządzenia te są relatywnie drogie w zakupie. Ponadto ich eksploatacja wiąże się ze zwiększonym kosztem w zestawieniu z wieloma innymi źródłami ciepła, np. pomp ciepła czy kotłów gazowych lub na pellet. Ponadto jeden piec jest w stanie ogrzać tylko jedno pomieszczenie. Oznacza to, że urządzenie takie traktuje się przede wszystkim jako wsparcie podstawowego systemu grzewczego lub rozwiązanie do niewielkich obiektów (np. domki wakacyjne). Przed zakupem pieca akumulacyjnego należy dokładnie zapoznać się z jego zaletami i wadami.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl