Czym są piece akumulacyjne?

Jednym ze źródeł ciepła w ramach elektrycznego systemu grzewczego może być piec akumulacyjny. To urządzenie, które sprawdza się jako podstawowe źródło ciepła oraz jako źródło wspomagające efektywność docelowego układu. W tym artykule przybliżymy zasadę działania pieców akumulacyjnych, potencjał ich zastosowania oraz dostępne na rynku rodzaje. 

Piec akumulacyjny – co to jest?

W dużym skrócie piec akumulacyjny to grzejnik elektryczny, który charakteryzuje się zwiększoną pojemnością cieplną. Odpowiednio dobrane piece akumulacyjne pozwalają na wygenerowanie oszczędności w ramach elektrycznego ogrzewania nieruchomości. Zasada działania tego typu urządzeń polega na tym, że pobierają one energię elektryczną w godzinach, gdy jest ona najtańsza, a następnie konwertują je na ciepło oddawane do pomieszczeń w dłuższej perspektywie. Ze względu na to najlepiej sprawdzają się przy taryfie nocnej (II taryfa), gdy występują różnice w cenie energii na przestrzeni doby.

Podstawowe rodzaje pieców akumulacyjnych 

Poszczególne modele pieców akumulacyjnych różnią się specyfiką działania. Warto więc poznać dwa podstawowe rodzaje tych urządzeń. Pierwszym z nich są piece akumulacyjne dynamiczne. To nowsze i częściej wykorzystywane rozwiązanie. Jest to związane z tym, że użytkownik może precyzyjnie kontrolować ilość ciepła oddawanego przez grzejnik i tym sterować. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu regulatorów temperatury oraz dedykowanych układów sterowania. Rozładowanie dynamiczne pozwala na wygenerowanie oszczędności i jest zdecydowanie bardziej wydajne. Technologia ta jest obecnie standardem w nowych urządzeniach. Starszy i mniej wydajny rodzaj to statyczny piec akumulacyjny. W tym wariancie piec pobiera energię elektryczną, nagrzewa się, a następnie oddaje ciepło, aż całkowicie wystygnie. Jednocześnie użytkownik nie ma możliwości sterowania tempem oddawania energii cieplnej do pomieszczenia. Pod względem kosztów eksploatacyjnych piece statyczne mogą być nawet dwa razy droższe od dynamicznych.

Zalety i wady pieców akumulacyjnych 

Przed zakupem dowolnego źródła ciepła warto dokładnie zapoznać się z jego charakterystyką, w tym kluczowymi zaletami i wadami. Do najważniejszych zalet akumulacyjnego ogrzewania domu należą:

  • relatywnie niski koszt eksploatacji nowoczesnego pieca;
  • możliwość generowania oszczędności przy taryfie nocnej;
  • cicha praca urządzenia;
  • wysoka wydajność cieplna;
  • bezobsługowość nowoczesnych rozwiązań;
  • zajmują małą przestrzeń;
  • ekologiczny typ ogrzewania.

Oczywiście urządzenia te mają swoje wady.  

  • źle dobrany piec może nie być wystarczający do ogrzania domu i może powodować wysokie koszty;
  • konieczność przeprowadzenia specjalistycznego montażu;
  • długi czas nagrzewania się pieca. 

 

Właściwie dobrany piec akumulacyjny powinien spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych.

Foto. Elektra

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl