Porównanie osuszaczy kondensacyjnych i adsorpcyjnych

Osuszacze powietrza służą do osuszania zamkniętych pomieszczeń o nadmiernej wilgotności powietrza.

Sprawdzają się jako skuteczne i szybkie urządzenia osuszające świeżo wylane posadzki, pomalowane ściany czy położone tynki. Osuszacze przydają się także przy usuwaniu skutków zalań czy powodzi oraz do regularnego osuszania piwnic.

Osuszacze kondensacyjne – to urządzenia, w których wilgotne powietrze przechodzi przez filtr, wyłapujący niesione przez powietrze pyły i kurz. Następnie powietrze trafia do parownika, gdzie zostaje schłodzone. Para wodna skrapla się na zimnych lamelkach parownika i ścieka do zbiornika, natomiast osuszone powietrze przechodzi jeszcze przez skraplacz, gdzie ulega ogrzaniu. Ostatecznie powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma temperaturę zbliżoną do temperatury, którą miało powietrze zasysane przez urządzenie, jednak pozbawione jest wilgoci.

Osuszacze adsorpcyjne – to urządzenie osuszające, w którym wilgotne powietrze przechodzi przez filtr, wyłapujący niesione przez powietrze pyły i kurz. Następnie powietrze trafia na specjalny silikonowy granulat, który pochłania wilgoć. Elektronika urządzenia odsysa wilgoć z granulatu, a suche powietrze opuszcza urządzenie. Powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma dużo wyższą temperaturę niż zasysane. Osuszacz adsorpcyjny jest zalecany do stosowania tam, gdzie temperatura powietrza osuszanego jest niższa niż 12 stopni Celsjusza.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: MCS CENTRAL EUROPE Sp.z o.o.