Poprzez wbudowane wentylatory w osuszaczu kondensacyjnym wilgotne powietrze z pomieszczenia zostaje przepuszczone nad parownikiem, tym samym obniżając jego temperaturę. Tym sposobem powietrze oddaje nadmiar pary wodnej, która zostaje zgromadzona w specjalnym pojemniku. Powietrze zostaje ogrzane do temperatury pokojowej, a następnie ponownie wypuszczone na zewnątrz.
Osuszacze kondensacyjne to urządzenia bardzo skuteczne. Ich wydajność jest jednak niestała, gdyż zależy od temperatury i wilgotności pomieszczenia. Najlepiej pracują przy wysokiej temperaturze około 30 stopni Celsjusza i wysokiej wilgotności równej 80%. W takich warunkach ich wydajność jest nawet cztery razy lepsza niż wydajność innych urządzeń tego typu.
Wentylator zasysa wilgotne powietrze, które następnie jest ochładzane parowniku. Skondensowana para w postaci wody zostaje zebrana w specjalnym zbiorniku. Osuszone powietrze przepływa na skraplacz, po czym opuszcza osuszacz. Temperatura powietrza wylotowego jest nieznacznie wyższa od temperatury powietrza zasysanego.
Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.
Wykorzystane zdjęcia: KNPL Kurtyny-nagrzewnice.pl