Osuszacze powietrza adsorpcyjne

Adsorpcja to proces polegający na wchłanianiu jednej substancji przez drugą, np. cieczy przez ciało stałe.

Jak działają adsorpcyjne osuszacze powietrza?

Osuszacze powietrza adsorpcyjne oparte są na niezwykle prostym działaniu. Konstrukcja urządzenia składająca się najczęściej ze zbiorników z desykantami, czyli substancjami osuszającymi. W efekcie usuwanie wilgoci z powietrza z osuszaczami adsorpcyjnymi charakteryzuje się niskimi kosztami przy wysokiej efektywności.

Osuszacze adsorpcyjne stosowane są w miejscach, gdzie instalacje sprężonego powietrza narażone są na zamarzanie lub tam, gdzie w krytycznych aplikacjach wymagane jest zastosowanie bardzo suchego powietrza.

Osuszacze powietrza adsorpcyjne charakteryzują się wysoką wydajnością przy normalnej zewnętrznej wilgotności powietrza. Wyróżniają się wyjątkową skutecznością w niskich temperaturach.

Działanie osuszaczy adsorpcyjnych

W osuszaczu absorpcyjnym najważniejszym elementem jest ruchomy rotor. Składa się z równoległych kanalików pokrytych substancją silnie higroskopijną. Absorbuje on wilgoć z powietrza zasysanego przez urządzenie. Następnie wilgoć jest usuwana z rotora strumieniem gorącego powietrza i skraplana w chłodnicy.

Zasady eksploatacji osuszaczy adsorpcyjnych:

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: MCS CENTRAL EUROPE Sp.z o.o.