Podstawowe rodzaje osuszaczy powietrza
Osuszacz powietrza to bardzo praktyczne urządzenie. Jak sama nazwa wskazuje, jego zadaniem jest pochłanianie nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Odpowiednio dobrane urządzenie pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza, co korzystnie wpływa na jego jakość oraz zdrowie użytkowników. Ze względu na rodzaj konstrukcji i mechanizm działania, osuszacze dzielimy na kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Poniżej w kilku zdaniach opisano ich charakterystykę.
Jak działa osuszacz adsorpcyjny?
Modele te działają na zasadzie adsorpcji wody, która zawarta jest w powietrzu. Do ich działania wykorzystuje się takie suszące substancje jak tlenek glinu lub żel krzemionkowy. Wilgoć z powietrza pobierana jest za pomocą rotora. Powietrze ogrzewane jest o kilka lub kilkanaście stopni Celsjusza, osuszone, a następnie oddawane do pomieszczenia. Ze względu na to ten typ urządzeń doskonale sprawdza się w chłodniejszych wnętrzach, gdzie występują trudności z ogrzaniem powietrza.
Jak działa osuszacz kondensacyjny?
Zdecydowanie częściej wykorzystywane są osuszacze kondensacyjne. W tym wypadku powietrze jest pobierane przez urządzenie, a następnie dochodzi do jego skroplenia. Dzięki temu pozbywa się z niego nadmiaru wilgoci. Kolejnym krokiem jest oddanie powietrza o pożądanych parametrach do wnętrza pomieszczenia. Przy modelach kondensacyjnych powietrze jest ogrzewane w niewielkim stopniu, dlatego nie widać aż takiej różnicy w jego temperaturze. Jednym z kluczowych elementów budowy osuszacza kondensacyjnego jest kompresor.
Gdzie przydają się osuszacze powietrza?
Osuszacze powietrza przydają się w wielu codziennych sytuacjach. Modele domowe pozwalają na utrzymanie pożądanych parametrów wilgotności i jakości powietrza, zwłaszcza w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach, gdzie znajdują się suszarnie lub występują problemy z układem wentylacji. Na rynku dostępne są również modele profesjonalne, które przeznaczone są do stosowania w budownictwie oraz w skali przemysłowej. Odpowiednio dobrany osuszacz powietrza wpływa korzystnie na jakość powietrza oraz komfort korzystania z danego pomieszczenia lub całej nieruchomości. Urządzenia tego typu można zakupić na własność lub skorzystać z usług firm oferujących i wynajem.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl