Działanie osuszacza powietrza

Osuszacz powietrza to urządzenie stosowane w miejscach, gdzie występuje zbyt duża wilgoć.

Problem ten pojawia się w wielu budynkach, zwłaszcza zimą, kiedy w pomieszczeniach proces wietrzenia występuje sporadycznie. Zbyt duża wilgoć skutkuje występowaniem grzybów, pleśni, drobnoustrojów, a także złym samopoczuciem i poważnymi chorobami wśród użytkowników danego pomieszczenia, takimi jak astma, problemy z zatokami czy nawet uszkodzenia nerek. By wysokość wilgotności powietrza w pomieszczeniu była prawidłowa dla funkcjonowania, nie powinna przekraczać 60%. Poprawą warunków jest zastosowanie osuszacza powietrza, którego celem jest likwidacja całego nadmiaru wilgoci z pomieszczenia ze skutkiem natychmiastowym.

Osuszacz powietrza skrapla parę wodną i odprowadza ją do specjalnego zbiornika. Powoduje zmniejszenie wilgotności powietrza powstającą podczas takich procesów jak gotowanie, suszenia prania. Osusza powietrze w niewietrzonych pomieszczeniach, pochłania przykre zapachy.

Podłączenie osuszacza powietrza jest możliwe w momencie zapewnienia swobodnej cyrkulacji powietrza. Urządzenie nie może zostać niczym przykryte ani zasłonięte. Filtry powietrza powinny być czyszczone raz w miesiącu, by nie doprowadzić do nagromadzenia zbyt dużej ilości kurzu, utrudniającej cyrkulację. Brak czystych filtrów wpływa na zmniejszenie wydajności osuszacza, zwiększa zużycie energii, a nawet może doprowadzić do uszkodzenia całego układu osuszającego.

Rodzaje osuszaczy

  • Kondensacyjny osuszacz powietrza — działanie polega na zasysaniu z pomieszczenia wilgotnego powietrza przez wentylator i następnie przepuszczanie go przez filtr, który zatrzymuje kurz i inne zanieczyszczenia mechaniczne. Oczyszczone powietrze przepływa przez parownik, gdzie para wodna skrapla się na zimnych lamelkach parownika i ścieka do zbiornika. Przez skraplacz przechodzi jeszcze raz osuszone powietrze, gdzie ulega ogrzaniu. Ostatecznie powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma podobną temperaturę, jak powietrze zasysane do urządzenia, ale jest pozbawione wilgoci.
  •    Adsorpcyjny osuszacz powietrza – działanie urządzenia opiera się na filtrze, przez który przechodzi wilgotne powietrze. Funkcja filtra polega na wyłapywaniu kurzu i pyłków, niesionych przez powietrze. Powietrze dostaje się na silikonowy granulat, który pochłania wilgoć. Osuszacz odciąga wilgoć z granulatu, a suche powietrze wydostaje się na zewnątrz urządzenia.



Działający osuszacz powietrza przedstawia aktualną wilgotność powietrza. Umożliwia także ustawić żądaną wilgotność. W przypadku przekroczenia zadanej wilgotności osuszacz powietrza samoczynnie się włącza, w przypadku zbyt małej wilgotności – wyłącza. Inną z opcji osuszaczy powietrza jest ustawienie oczekiwanej temperatury w pomieszczeniu, jak również — dokładnej godziny włączenia lub wyłączenia.

Osuszacze powietrza to urządzenia bardzo proste w obsłudze. Są nieduże, lekkie i poręczne, miewają też kółka, by łatwiej było je przestawiać.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: MCS CENTRAL EUROPE Sp.z o.o.