Budowa osuszacza kondensacyjnego

Osuszacze kondensacyjne są idealnym rozwiązaniem dla prawidłowego usunięcia nadmiaru wilgoci z pomieszczenia. Urządzenia te działają na zasadzie pompy cieplnej - wentylator kieruje wilgotne powietrze na chłodnicę, gdzie następuje kondensacja i wykroplenie pary wodnej.

 

Zimne, pozbawione nadmiaru wilgoci powietrze trafia następnie na nagrzewnicę, gdzie jest podgrzewane do temperatury zbliżonej do pokojowej, po czym kierowane jest na zewnątrz urządzenia.

 

Budowa osuszacza kondensacyjnego:


  1. Sprężarka hermetyczna
  2. Elektroniczne urządzenie kontrolne
  3. Wentylator śrubowy
  4. Skraplacz
  5. Filtr powietrza
  6. Parownik
  7. Króciec skroplin
  8. Pływak
  9. Zbiornik skroplin

 

Osuszacze powietrza redukują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Powietrze zasysane przez wentylator (3) przechodzi przez filtr (5) i natrafia na zimną powierzchnię ścianek parownika (6), gdzie zostaje schłodzone nieco poniżej temperatury punktu rosy. Para wodna ulega skropleniu i kondensat zostaje odprowadzony do zbiornika (9). Następnie powietrze przechodzi przez skraplacz (4) i ogrzewa się do temperatury nieco wyższej od temperatury pomieszczenia. Gdy wilgotność względna wynosi w granicach 40% – 100%, a temperatura otoczenia od 3ºC do 40ºC, efektywność pracy osuszacza jest najlepsza. Urządzenie sterowane jest higrostatem, który włącza i wyłącza je po osiągnięciu zadanego poziomu wilgotności.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ] na podstawie materiałów firmy Creon.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: Creon.