Stosuje się je najczęściej do ogrzewania średnich i większych pomieszczeń. Nagrzewnice olejowe do uzyskiwania ciepła używają olej, dzięki któremu w komorze spalania następuje podgrzewanie płynącego przez nagrzewnicę powietrza. Rozróżniamy nagrzewnice wymiennikowe i bezwymiennikowe. Te pierwsze spalają w zamkniętej komorze, drugie zaś bezpośrednio są podgrzewane płomieniem. W związku z tym, nagrzewnice wymiennikowe nie łączą spalin z powietrzem. Nagrzewnice olejowe mają bardzo wysoką wydajność, są łatwe w obsłudze oraz konserwacji, duży wybór typów i modeli, zwykle z elektroniczną kontrolką płomienia i dużym przepływem powietrza.
Główne kryterium podziału nagrzewnic olejowych to odprowadzanie spalin.
Zastosowanie nagrzewnic olejowych jest równie szerokie jak nagrzewnic gazowych. Urządzenia te wykorzystywane są powszechnie do osuszania budynków po powodzi, lub dosuszania budynków nowych, ogrzewania szklarni i tuneli foliowych, suszenia płodów rolnych.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ] Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.