Na co zwrócić uwagę przy wyborze nagrzewnicy?

Nagrzewnice to urządzenia grzewcze o szeroki potencjale zastosowanie. Stosuje się je przede wszystkim w miejscach, gdzie nie ma możliwości stworzenia typowej instalacji grzewczej. Dotyczy to m.in.: sklepów, warsztatów samochodowych, biur czy magazynów. Jako forma wsparcia wykorzystywane są również w obiektach mieszkalnych. W tym artykule sprawdzimy, jakie są podstawowe kryteria wyboru nagrzewnicy oraz jakie rodzaje tego urządzenia wyróżniamy. 

Nagrzewnica – charakterystyka urządzenia i jego rodzaje

Wśród rozwiązań grzewczych znajdują się m.in. nagrzewnice. To urządzenia, które dobrze sprawdzają się tam, gdzie trudno o utrzymanie optymalnej temperatury. Dotyczy to m.in. warsztatów samochodowych i garaży. Rozbudowane urządzenia sprawdzą się nawet w przypadku większych powierzchni, w tym m.in. hali magazynowych, hali produkcyjnych itd. Na rynku dostępne są również rozwiązania do użytku zewnętrznego, które znajdują zastosowanie m.in. na placach budowy.

Podstawowy podział nagrzewnic wskazuje na rodzaj ich zasilania. Zgodnie z nim wyróżnia się:

  • nagrzewnice elektryczne;
  • nagrzewnice olejowe;
  • nagrzewnice gazowe;
  • nagrzewnice wodne;
  • nagrzewnice na paliwa stałe. 

Inny podział obejmuje sposób instalacji urządzenia:

  • nagrzewnice mobilne;
  • nagrzewnice wiszące;
  • nagrzewnice stacjonarne.

Wybór dowolnej z nich zależy od indywidualnych potrzeb kupującego oraz specyfiki miejsca, w którym nagrzewnica ma być użytkowana. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze nagrzewnicy elektrycznej?

Coraz chętniej decydujemy się na zakup nagrzewnic elektrycznych. To proste i wydajne w użytkowaniu sprzęty, dzięki którym można zapewnić sobie pożądany komfort cieplny. Warto zastanowić się nad tym, czym kierować się przy ich wyborze. Pod uwagę należy wziąć kilka podstawowych kryteriów. Niezwykle ważna jest moc nagrzewnicy. To ona wskazuje na to, ile energii elektrycznej będzie pobierało urządzenie podczas pracy na maksymalnych obrotach. Wskazuje również na potencjał urządzenia pod kątem ogrzewania. Kolejne kryterium to napięcie pracy. Na rynku dostępne są urządzenia, które można podłączyć do jednofazowych gniazdek o napięciu znamionowym 230 V oraz mocniejsze modele wymagające instalacji trójfazowej o napięciu znamionowym 400 V. Przy zakupie bierze się pod uwagę również przepływ powietrza. Jego poziom zależy od mocy zainstalowanego w nagrzewnicy wentylatora. Ponadto wybrane modele mogą być wzbogacone o dodatkowe funkcje, w tym m.in. timer, możliwość programowania czy też dedykowane zabezpieczenia przed przegrzewaniem się urządzenia. Zachęcamy do dokładnej analizy dostępnych na rynku opcji, aby wybrać nagrzewnicę idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb oraz charakterystyki danego pomieszczenia. W przypadku wątpliwości rekomendujemy kontakt z ekspertem branżowym.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl