Kurtyna powietrzna jako ogrzewanie sklepu

Wśród urządzeń wykorzystywanych w ogrzewnictwie, a także w procesach ograniczania strat ciepła, znajduje się kurtyna powietrzna. W zależności od jej konstrukcji, może spełniać różne role. Standardowo zapobiega utracie ciepła w pomieszczeniach, które są często użytkowane i występuje w nich spore natężenie ruchu. Właśnie dlatego spotyka się je w sklepach, magazynach, czy halach sportowych. Sprawdź, czym jest kurtyna powietrzna i czy sprawdzi się jako ogrzewanie sklepu.

 

Czym jest kurtyna powietrzna?

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem urządzenia jest stworzenie kurtyny powietrznej, które pełni rolę izolacji. Tego typu rozwiązanie montuje się poziomo bezpośrednio nad drzwiami lub pionowo na ich wysokości. Zadaniem kurtyny jest zapobieganie utracie ciepłego powietrza z wnętrza pomieszczenia, a także przenikaniu zimnego powietrza z zewnątrz. Kurtyna może również zapobiegać utracie zimnego powietrza, jeżeli w danym pomieszczeniu celowo utrzymuje się niższą temperaturę, niż na zewnątrz. Ze względu na specyfikę działania kurtyny, wykorzystywana jest na szerszą skalę przede wszystkim w pomieszczeniach o zwiększonym natężeniu ruchu.


Jak wykorzystać kurtynę powietrzną do ogrzewania budynku?

Obecnie nowoczesne kurtyny powietrzne mogą być wykorzystywane do ogrzewania budynku, np. sklepu. W tym celu należy postawić na modele wyposażone w nagrzewnicę. Dzięki temu będą ogrzewały powietrze w komorze, a następnie ciepły strumień powietrza wypuszczały w postaci kurtyny. Cieplejsze powietrze wdmuchiwane do wnętrza wpływa na jego ogrzanie. To sprawia, że tego typu rozwiązanie może być wykorzystywane do ogrzewania budynków usługowych i komercyjnych, w tym m.in. sklepów. Ważne, aby parametry techniczne kurtyny powietrznej dobrać do swoich potrzeb i kubatury pomieszczenia. Na rynku dostępne są modele z nagrzewnicami wodnymi i elektrycznymi. To one cieszą się największą popularnością kupujących.

 

Czym charakteryzuje się dobrej jakości kurtyna powietrza ?

Dobrej jakości kurtyna dobrze sprawdzi się w procesie ogrzewania sklepu. Musi jednak cechować się określonymi parametrami technicznymi. Przede wszystkim warto sprawdzić moc grzewczą urządzenia, która może wahać się od kilku do kilkudziesięciu kW. Do tego pod uwagę bierze się dodatkowe funkcje, w tym regulator temperatury, szerokość otworu nadmuchowego, czy też hałas urządzenia w trakcie jego pracy. Kupujący musi mieć świadomość tego, że kurtyny potrzebują więcej czasu na ogrzanie pomieszczenia, niż inne opcje wykorzystywane do ogrzewania. Ponadto sprawdzają się przede wszystkim w dobrze izolowanych budynkach. Im gorszej jakości budynek, tym większy koszt ogrzewania i mniejsza opłacalność tego typu inwestycji

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl