Okazuje się, że nie każdą kurtyną powietrzną można ogrzewać pomieszczenia. Wpływ na to ma konstrukcja wybranych urządzeń dostępnych na rynku. Aby kurtyna mogła być wykorzystywana jako ogrzewanie, musi być wyposażona w dedykowaną nagrzewnicę. Wówczas to ona będzie odpowiadała za podgrzewanie powietrza, zanim zostanie ono oddane do pomieszczenia. Urządzenia tego typu dostępne są z nagrzewnicami elektrycznymi oraz wodnymi.
Zastanówmy się nad tym, jak działa kurtyna powietrzna z nagrzewnicą. Przede wszystkim powietrze jest zasysane do dedykowanej komory. Tam następuje jego ogrzanie przy wykorzystaniu energii elektrycznej, która jest konwertowana na energię cieplną. Gdy powietrze uzyska pożądaną temperaturę, to oddawane jest do wnętrza pomieszczenia w postaci ciepłego strumienia wydmuchiwanego przez kurtynę. Następnie cały proces się powtarza. Ze względu na charakterystykę tego typu urządzeń, wykorzystywane są one przede wszystkim w obiektach komercyjnych, a nie w budynkach mieszkalnych.
Jest kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kurtyny powietrznej. Podstawowym parametrem jest oczywiście moc grzewcza. Ta waha się z reguły w granicach od 3 do 40 kW. Jak widać, rozstrzał jest spory. Warto dopasować moc sprzętu bezpośrednio do charakterystyki obiektu i oczekiwań inwestora. Nieocenionym wsparciem będzie tu konsultacja z ekspertem, który pomoże w trafnym oszacowaniu zapotrzebowania nieruchomości na ciepło.
Inne kluczowe aspekty przy wyborze kurtyn powietrznych z nagrzewnicami to m.in.:
Im lepsza analiza, tym lepszy wybór. Należy też pamiętać o tym, że funkcja ogrzewania jest dodatkową funkcją w kurtynach powietrznych. Oznacza to, że producenci skupiają się przede wszystkim na innych obszarach, a samo urządzenie potrzebuje zdecydowanie więcej czasu do ogrzania pomieszczenia.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl