Charakterystyka i podział kurtyn powietrznych

W obiektach wykorzystywanych komercyjnie wykorzystuje się różnego rodzaju systemy grzewcze. Jednym z wyzwań w sklepach wielkopowierzchniowych i halach przemysłowych jest to, że ich drzwi są często otwierane, co prowadzi do znacznych ubytków ciepła. Jednym z rozwiązań wykorzystywanych w tego typu budynkach są kurtyny powietrzne. Nowoczesne modele znajdują zastosowanie już nie tylko zimą, ale również latem. Zapraszamy do zapoznania się z ich podstawową charakterystyką oraz podziałem. 

Czym są kurtyny powietrzne?

Kurtyna powietrzna to urządzenie wykorzystywane w ogrzewnictwie. Jego zadaniem jest stworzenie bariery dla przepływu powietrza pomiędzy różnymi strefami. Zazwyczaj stosuje się je w miejscach, gdzie występuje znaczna różnica temperatur, w tym m.in. przy wyjściach z obiektów przemysłowych lub przy przejściach ze strefy magazynowej na sklep. Zadaniem kurtyny powietrznej jest stworzenie bariery, która wyeliminuje zjawisko niekontrolowanej wymiany powietrza, zredukuje przeciągi oraz zapobiegnie przedostawaniu się zanieczyszczeń pomiędzy strefami. 

Jak działają kurtyny powietrzne?

Zasada działania kurtyny powietrznej jest stosunkowo prosta. W obudowie urządzenia znajduje się dedykowany wentylator. On odpowiada za generowanie podmuchu powietrza o pożądanej temperaturze. Najpierw powietrze jest zasysane przez kurtynę powietrzną, a następnie przechodzi przez sprężarkę. Efektem procesu jest wydmuchiwanie strumienia powietrza, który jest skierowany w kierunku otworu drzwiowego. W ten sposób powstaje charakterystyczna bariera powietrzna, która izoluje dwie strefy. W nowoczesnych rozwiązaniach stosuje się wymienniki ciepła, których zadaniem jest podgrzanie lub ochłodzenie powietrza przed oddaniem go do pomieszczeń. Dzięki temu kurtyny powietrzne wykazują wysoką skuteczność działania nie tylko w okresie zimowym, ale również w czasie letnich upałów. 

Podstawowy podział kurtyn powietrznych 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju kurtyny powietrzne. Warto zapoznać się z ich parametrami technicznymi oraz potencjałem zastosowania. Ze względu na sposób montażu urządzenia wyróżnia się:

  • kurtyny powietrzne poziome;
  • kurtyny powietrzne pionowe;
  • kurtyny powietrzne poziome zintegrowane z posadzką. 


Drugi często stosowany podział wskazuje na temperaturę wydmuchiwanego przez kurtynę powietrza. Tu wyróżnia się:

  • kurtyny powietrzne ciepłe;
  • kurtyny powietrzne zimne. 


Obecnie standardem jest stosowanie tego typu urządzeń w wielu obiektach przemysłowych, sklepach wielkopowierzchniowych czy też w budynkach użyteczności publicznej. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami kurtyn powietrznych przed podjęciem decyzji zakupowej w ich zakresie.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl