1. Okna – mało kto wie, że powinno się je regulować dwa razy do roku. Ramy okienne, zwłaszcza ciemne, reagują na temperaturę. Uszczelki kurczą się i rozkurczają pod wpływem niskiej lub wysokiej temperatury powietrza. Zjawisko to nazywa się rozszerzalnością cieplną. Zwiększanie i zmniejszanie objętości uszczelki powoduje rozregulowanie okna. Co z kolei prowadzi do powstania nieszczelności, przez które ucieka ciepło. Aby prawidłowo przeprowadzić regulację, warto zajrzeć do instrukcji producenta okien i sprawdzić, w jaki sposób to zrobić. Prócz tego, dobrze jest też okna umyć i zabezpieczyć uszczelki środkami konserwującymi.
2. Drzwi – zaraz po oknach, są jedną z najczęstszych przyczyn strat ciepła w mieszkaniach i domach. Jeśli wystąpi uczucie przeciągu przy zamkniętych drzwiach, należy znaleźć przyczynę. Czy powodem jest zła regulacja, a może zużyte uszczelki? Do regulacji, jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami, możemy wezwać ekipę. Uszczelki wymieńmy, zanim zaczną się pierwsze chłodne dni.
3. Wizyta kominiarza – przed sezonem warto zaprosić na wizytę kominiarza, który skontroluje stan kominów i usunie ewentualne zabrudzenia. W instalacjach z ogrzewaniem gazowym jest to konieczne, ze względu na bezpieczeństwo.
4. Kratki wentylacyjne – warto zadbać o wyczyszczenie kratek przed sezonem zimowym. Zdemontuj je, oczyść z kurzu i brudu. Kratki bez zabrudzeń zapewniają odpowiednią wentylację pomieszczenia.
5. Przegląd instalacji grzewczej – przed sezonem grzewczym, należy wykonać przegląd kotła i sprawdzić całą instalację gazową. Najlepiej wybrać wykwalifikowany serwis, który sprawdzi, wyczyści oraz dokona prawidłowych nastaw kotła. Przełoży się to na realnie zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz pozwoli uniknąć niespodziewanych awarii w sezonie grzewczym.
6. Meble i zasłony – odsuń meble i zasłony zasłaniające grzejniki. Ograniczysz w ten sposób bariery dla rozchodzenia się ciepła.
7. Odpowietrzenie grzejników – należy odpowietrzyć grzejniki tuż przed sezonem i uzupełnić wodę w instalacji.
8. Kratka wentylacyjna – sprawdź kratkę na rurze do komina/kotłowni. Pajęczyny, kurz czy inne śmieci ograniczają dopływ powietrza do kominka i powodują mniejszą wydajność. Przy wentylacji mechanicznej wyczyść również kratki na czerpniach i wyrzutniach oraz wymień filtry.
9. Opał – kup dobry opał przed sezonem – masz czas by zaopatrzyć się w opał dobrej jakości. Przy pierwszym ochłodzeniu może być problem z dostawą, ze względu na duże zainteresowanie. Warto zrobić do wcześniej.
Dobrze przed sezonem posprzątać pomieszczenie kotłowni. Zanieczyszczenia, takie jak pył czy kurz mogą przedostawać się do instalacji, zmniejszając jej sprawność. Przed zimą należy również przygotować dobrej jakości opał. Warto przed zakupem dowiedzieć się jakie cechy świadczą o jakości naszego opału. Pojęcie wartości opałowej określa, ile energii pozyskamy z kilograma zużytego paliwa. Wartość jest zmienna i zależna od rodzaju paliwa. Wyższy wskaźnik oznacza więcej ciepła z tej samej wagi opału, np. węgiel brunatny ma około 10MJ/kg, a węgiel wysokokaloryczny 23-30MJ/kg. Bardziej kaloryczny materiał będzie droższy, ale zużyjemy go mniej. Warto zainteresować się alternatywnymi rodzajami paliwa, takimi jak GAZ czy odnawialne źródła energii (OZE). Przestarzałe piece i kominki, opalane węglem lub drewnem są poważnym zagrożeniem dla czystego powietrza w Polsce. Tak zwana niska emisja odpowiada za zły, a nawet krytyczny stan powietrza, którym oddychamy. Pomimo ustawy antysmogowej, to właśnie domostwa Polaków są nadal główną przyczyną smogu. Mimo możliwości otrzymania dofinansowania na wymianę pieców, które są nowoczesne i ekologiczne, w wielu miastach naszego kraju problem się utrzymuje od kilku lat. Warto więc zapoznać się z rządowym Programem Czyste Powietrze, wymienić stary piec na urządzenie spełniające normy programu i skorzystać z dofinansowania.
Drobne zmiany w codziennych nawykach, mogą nam pomóc zaoszczędzić na ogrzewaniu, nawet przez cały sezon. Jednym z takich nawyków jest wietrzenie domu, dostosowane do pory roku. Ogrzane, ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodnego. W związku z tym unosi się do góry, co powoduje straty ciepła przez dach. Również nieszczelności okienne powodują utratę ciepła. Im wyższa różnica temperatury, wewnątrz i na zewnątrz, tym przepływ powietrza będzie szybszy. Oznacza to, że ciepło z naszego domu będzie się intensywnie wydostawać na zewnątrz, przy każdym otwarciu okna.
Wietrz krótko, ale intensywnie. Spróbuj wietrzyć z naszym kalendarzem, a straty ciepła będą dużo niższe.
Tlenek węgla nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Gaz ten jest bezwonny i nie posiada smaku. Nie da się go wyczuć. Warto przed sezonem zamontować w domu czujniki. Czujnik umieszczamy w pomieszczeniu, w którym może pojawić się czad. Czujnik umieszczamy na wysokości „głowy” od 1,5 do 1,8 m, od podłogi, w łazience, kuchni czy salonie. W sypialni ok. 0,7m nad posadzką. Nie należy instalować czujnika tuż pod sufitem, około 20 cm, ze względu na małą cyrkulację powietrza w tej strefie. Jeśli mamy w domu osobę niedosłyszącą, warto pomyśleć o czujniku z sygnalizacją dźwiękową i najlepiej więcej niż jednym. Montuje się je w pomieszczeniu zagrożonym i kolejnych w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywają domownicy.
Przygotowania własnymi siłami zakończone? Czy trzeba zrobić coś jeszcze?
Kocioł z czasem traci swoją efektywność. Wraz z powietrzem niezbędnym do spalania, do urządzenia dostają się zanieczyszczenia. Osadzają się one na palniku oraz wymienniku ciepła. W trakcie procesu spalania powstaje sadza, która również osadza się na elementach kotła i urządzeniach instalacji. Warstwa brudu zwiększa zapotrzebowanie na opał. Zalegający osad na wymienniku powoduje gorsze przekazywanie ciepła na czynnik, który rozprowadza ciepło po domu.
Istnieje kilka cech świadczących o tym, że wybrany fachowiec to profesjonalista, któremu możemy zaufać.
1. Licencjonowany serwis – licencja, czy też autoryzacja producenta daje gwarancję, że osoba robiąca serwis ma wiedzę na temat serwisowanego urządzenia, zdobyła również odpowiednie umiejętności, potwierdzane odpowiednimi egzaminami, które pozwolą na zdiagnozowanie i usunięcie ewentualnych usterek.
2. Specjalizacja – przy ilości modeli i firm pojawiających się na rynku, nie istnieje fizyczna możliwość poznania wszystkich modeli. Lepiej wybrać serwisanta specjalizującego się w 2–3 firmach, który jest zaznajomiony z automatyką poszczególnych modeli.
3. Części – dobry serwisant zaproponuje oryginalne części. Nie będzie proponował tanich, przez to kiepskich zamienników. Koszt będzie niższy, w momencie wymiany, ale zysk może okazać się krótkotrwały.
4. Terminowość – jeden z najważniejszych aspektów firmy opiekującej się domową instalacją grzewczą. Czasem warto zaufać choćby własnemu przeczuciu. Przekładanie terminów nigdy nie wróży nic dobrego. Chyba że nastąpiło z ważnych powodów, a nie jest jedynie wymówką. Czerwona lampka, powinna się też zapalić, jeśli wykonawca nie odbiera telefonu lub w ogóle nie oddzwania. Znajdź innego fachowca, któremu będziesz mógł zaufać! Lepiej nie borykać się z awarią ogrzewania, w zimie stulecia czy w Wigilię, kiedy żaden serwisant nie będzie miał czasu na naprawę urządzenia.
5. Polecenia – zawsze sprawdzaj opinie wśród znajomych oraz na Google. Warto zajrzeć na stronę producenta. Znajdują się tam informacje dotyczące współpracujących serwisów. Dzięki temu ustrzeżesz się przed nierzetelnymi fachowcami
Lista rzeczy, które powinien sprawdzić serwisant, zależy od rodzaju instalacji, typu kotła czy stopnia skomplikowania instalacji. Autoryzowany serwis powinien przysłać osobę wyszkoloną, którą dokładnie sprawdzi wszystkie podzespoły układu. Jednak nasz portal kieruje się mottem: „Dobry użytkownik, to świadomy użytkownik”. Poniżej znajduje się lista czynności, które powinien wykonać serwisant: Punkt zero to przeprowadzenie wywiadu z użytkownikiem na temat pracy kotła w ostatnim sezonie. Nie krępuj się i opowiedz o wszystkich niepokojących dźwiękach lub dziwnych objawach. Serwisant uruchomi układ, by sprawdzić działanie, a następnie po diagnozie układu, przeprowadzi następujące czynności:
Co najmniej raz w roku. Szczególnie w czasie, kiedy kocioł jest jeszcze na gwarancji producenta. Jeżeli urządzenie nie jest już objęte ochroną gwarancyjną, również powinniśmy dokonywać corocznych przeglądów. W drugim wypadku mamy jednak większą możliwość wyboru terminu. Zawsze warto wezwać serwis przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Przygotowanie otoczenia domu zajmie jeden weekend. Serwis sprawdzi wszystko w kilka godzin. Nie warto oszczędzać na przygotowaniu i serwisie, bo chodzi nie tylko o pieniądze, ale i o bezpieczeństwo. Sprawnie pracująca instalacja to oszczędność energii i pieniędzy, przez cały sezon. Redakcja portalu zachęca do przygotowania domu na zimę!
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (M.K)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl