Przewodnik po wyborze kotła grzewczego

Wbrew pozorom wybór kotła grzewczego do systemu ogrzewania nie należy do najprostszych. Pod uwagę należy wziąć kilka aspektów, w tym m.in. specyfikę nieruchomości, koszty zakupu i eksploatacji kotła oraz poziom jego automatyzacji. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze rodzaje pieców wraz z ich wadami i zaletami. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję zakupową. 

Podstawowe rodzaje kotłów grzewczych – ich wady i zalety 

Obecnie stosuje się kilka kryteriów podziałów kotłów grzewczych. Na potrzeby tego artykułu podzielimy je ze względu na rodzaj paliwa, które wykorzystywane jest w danym piecu. c.o. Wówczas do dyspozycji mamy:

  • kotły na paliwa stałe;
  • kotły na paliwa ciekłe;
  • kotły gazowe;
  • kotły elektryczne. 


Kotły na paliwa stałe

W przypadku kotłów na paliwa stałe przez tala stosowano przede wszystkim piece na węgiel lub drewno. Generują one jednak sporo zanieczyszczeń, dlatego odchodzi się od tych modeli. Świadomi klienci coraz częściej decydują się na zakup kotłów na: ekogroszek, biomasę lub pelet. Pod względem ekologii dużą uwagę należy zwrócić na piece na biomasę. To jeden z efektywnych i ekologicznych rodzajów zielonego paliwa, które klasyfikowane jest w odnawialnych źródłach energii. 

Kotły na paliwa ciekłe

Kotły na paliwa ciekłe to przede wszystkim modele zasilane olejem opałowym. Kotły olejowe gwarantują wysoką wydajność, jednak generują zanieczyszczenia oraz spore koszty eksploatacyjne. Ponadto należy przygotować miejsce do magazynowania opału. W ostatnich latach ten rodzaj pieców grzewczych jest coraz rzadziej stosowany. 

Kotły gazowe

Przez lata kotły gazowe promowane były jako rozwiązania ekologiczne i oszczędne. Ostatnio nieco odchodzi się od tej retoryki, jednak wciąż kotły gazowe są sprawdzonym wyborem przy ogrzewaniu domów jednorodzinnych. Do wyboru pozostają przede wszystkim modele tradycyjne oraz kondensacyjne. Zdecydowanie większą wydajnością charakteryzują się te drugie, dlatego jeżeli chcesz kupić piec gazowy, to zdecydowanie pójdź w kierunku modeli kondensacyjnych wielofunkcyjnych. Dzięki temu zadbasz zarówno o zasilenie centralnego ogrzewania, jak i układu ciepłej wody użytkowej. 

Kotły elektryczne

Pod względem ekologii zdecydowanie najlepiej sprawdzają się kotły elektryczne. Po połączeniu ich z instalacją fotowoltaiczną można dodatkowo zredukować koszty ich eksploatacji. Obecnie jednak wciąż nie cieszą się bardzo dużą popularnością. Wszystko dlatego, że lepiej sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła, a nie jako podstawowy system grzewczy. Ponadto koszty ich eksploatacji są relatywnie duże, na co wpływ mają obecne zawirowania na rynku surowców energetycznych i koszty energii. 

Jaki wybrać?

To jaki kocioł grzewczy wybrać do domu, zależy od kilku aspektów. Przede wszystkim moc grzewcza urządzenia powinna być dopasowana do kubatury budynku oraz realnych potrzeb domowników. Tylko w ten sposób można będzie zadbać o komfort cieplny i bezpieczeństwo. Ponadto warto zapoznać się nie tylko z kosztami zakupu urządzenia, ale również z kosztami jego eksploatacji. Dobra analiza pozwoli wybrać nie tylko wydajny, ale również energooszczędny system grzewczy. Rekomendujemy zwrócenie uwagi na rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, w tym piece na biomasę. Wciąż dobrym wyborem pozostają modele gazowe kondensacyjne wielofunkcyjne. Przed zakupem skonsultuj się z ekspertem i dokonaj świadomej decyzji inwestycyjnej.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl