Kotły w obudowach co warto wiedzieć ?

Sektor ogrzewnictwa zmienia się dynamicznie. Inwestorzy prywatni oraz biznesowi mogą korzystać z różnych wariantów kotłów. Wśród nich znajdują się m.in. kotły w obudowach zewnętrznych. To funkcjonalne urządzenia grzewcze, które doskonale sprawdzają się m.in. w budynkach, gdzie występują ograniczenia przestrzenne lub nie ma możliwości wybudowania kotłowni w piwnicy, lub pomieszczeniu gospodarczym. Sprawdź, co warto wiedzieć o tego typu kotłach. 

Czym są kotły w obudowach zewnętrznych?

Kotły w obudowach zewnętrznych to jedno z rozwiązań grzewczych. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla kotłowni zewnętrznej w kontenerze. Jak sama nazwa wskazuje, kotłownia umieszczana jest poza budynkiem (bezpośrednio przy nim lub w nieco większym oddaleniu). Nowoczesne modele z tej kategorii pozwalają na umieszczanie ich również na dachu, jeżeli technicznie jest to wykonalne i bezpieczne dla bryły budynku. Kocioł w obudowie zewnętrznej połączony jest kanałami z budynkiem oraz z rozprowadzoną w nim instalacją. 

Gdzie wykorzystuje się tego typu urządzenia grzewcze?

Z pewnością jest to jeden z możliwych wyborów dla osób, które zmagają się z ograniczeniami przestrzennymi w budynku. Jeżeli nie posiadasz pomieszczenia gospodarczego lub piwnicy, to alternatywą jest kotłownia zewnętrzna. Piec w obudowie zajmie mniej miejsca, niż rozwiązanie kontenerowe. Ponadto jest to bardziej estetyczny wybór. W niektórych obiektach nie ma możliwości zamontowania kotłowni wewnętrznej nawet wtedy, gdy jest dostępna infrastruktura. Jest to związane z przepisami dotyczącymi różnych typów budynków i ich przeznaczenia. Wówczas także niezbędne będzie zastosowanie kotłowni zewnętrznej. Wtedy dobrym wyborem będzie kocioł w obudowie. 

Czy to bezpieczne i wydajne rozwiązanie?

Odpowiednio wykonana instalacja grzewcza z kotłem w obudowie pozostanie w pełni bezpieczna i funkcjonalna. Kluczem jest dobranie wysokiej jakości urządzenia oraz współpracujących z nim podzespołów. Ponadto bardzo ważne jest to, aby przewody poprowadzone do instalacji w budynku były odpowiednio zaizolowane. Tylko w ten sposób zredukuje się straty ciepła w procesie jego transportowania, a przygotowany układ będzie działał wydajnie. Nowoczesne kotły w obudowie mogą współpracować w układzie hybrydowym z innymi źródłami ciepła (np. z pompami ciepła), co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność. To cenna informacja zwłaszcza w kontekście zmieniających się norm środowiskowych i wprowadzania polityki klimatycznej Unii Europejskiej. 

Więcej informacji o kotłach w obudowach i potencjalne ich zastosowanie uzyskasz w bezpośrednim kontakcie z przedstawicielem firmy, która realizuje tego typu projekty. 


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl