Kotły na paliwa stałe zgodnie z Prawem budowlanym oraz wobec Ustawy o ochronie przeciwpożarowej, należy instalować w oddzielnym pomieszczeniu – kotłowni. Powinna ona się znajdywać centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń, na parterze lub w piwnicy.
Temperatura w obiegu grzewczym powinna być przede wszystkim odpowiadająca wartości obliczeniowej, na podstawie której zostały dobrane grzejniki w domu. W przypadku instalacji z kotłem c.o. na paliwa stałe, zarówno temperatura zasilania jak i powrotu nie może być zbyt niska, gdyż grozi to korozją. Jest to trochę kłopotliwe, gdyż nie można jej swobodnie obniżać tak jak w przypadku kotłów gazowych. Szczególnie problematyczne wydaje się to w okresach gdy wahania temperatury są wysokie jak wiosną i jesienią. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest stworzenie obiegu wysokotemperaturowego z zaworem czterodrogowym. W obiegu takim krąży woda o ustalonej temperaturze, a dopiero nadwyżka ciepła przekazywana jest do instalacji, dzięki czemu temperatura spalania w kotle jest wyższa. Ogranicza to wykraplanie się wilgoci oraz osadzania się smoły i innych substancji szkodliwych na ściankach kotła. Nie ma optymalnej, stałej temperatury dla kotłów na paliwa stałe. Można przyjąć jedynie zakres wartości, dla jakich kocioł będzie pracować z najwyższą sprawnością. Temperatura na wyjściu z kotła powinna wynosić 55-85oC natomiast na wejściu do niego (przy stałym paleniu) jest o 7-10oC niższa.
Kocioł, który w danym momencie pracuje przy najwyższej możliwej sprawności, grzeje bufor do temperatury 80-90oC. Nie jest to szybki proces, ponieważ całkowita ilość wody zawarta w buforze ogrzeje się do najwyższej temperatury dopiero po kilku godzinach. Następnie bufor przechowuje zgromadzone ciepło, generując przy tym niewielkie straty ciepła. Wykorzystywane jest ono dopiero wtedy, gdy jest potrzebne. Zależnie od tego, jakiego rodzaju ogrzewanie się stosuje, woda z buforu musi mieć określoną temperaturę osiągniętą za pomocą podmieszania z wodą cyrkulującą w odbiornikach. Dla grzejników temperatura taka powinna wynosić ok. 40-45oC, a dla ogrzewania podłogowego ok. 25-35oC.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl