Kotły na paliwa stałe podział i charakterystyka

Od wielu lat kotły na paliwa stałe są jednym z podstawowych wyborów właścicieli obiektów budowlanych w Polsce. Wpływ na to ma kilka czynników. Główne z nich to niskie koszty zakupu tego typu urządzeń oraz stosunkowo tania eksploatacja, w porównaniu z wieloma innymi alternatywami grzewczymi. W przypadku kotłów c.o. na paliwa stałe wymienia się kilka podstawowych rodzajów, a każdy z nich ma nieco inną charakterystykę. Poniżej opisano wybrane z nich.

 

 

Podstawowy podział kotłów na paliwa stałe

Urządzenia grzewcze dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj paliwa, który wymagany jest do sprawnego działania kotła i ogrzewania budynku oraz ciepłej wody użytkowej. Podstawowy podział kotłów uwzględnia m.in.:


  • kotły na węgiel (ze spalaniem górnym i dolnym);
  • kotły na ekogroszek i pellet;
  • piece na drewno;
  • piece na inne paliwa stałe (brykiet, zboża energetyczne);
  • kotły wielopaliwowe (może wykorzystywać w nich różne rodzaje paliwa stałego). 


Kotły z górnym i dolnym spalaniem

Na rynku wyróżnia się kotły ze spalaniem górnym i dolnym. Te pierwsze nazywane są komorowymi i najczęściej służą do spalania węgla i koksu. Czasami możliwe jest wykorzystywanie ich z drewnem. W komorze zasypowej dochodzi do spalania. Tego typu piece są tanie w zakupie, jednak posiadają mniejszą efektywność grzewczą i wymagają bieżącej obsługi. Paliwo stałe musi być dokładane w celu podtrzymania pożądanej temperatury. Zazwyczaj zapełnienie komory pozwala na zaledwie kilkugodzinną ciągłą pracę. Alternatywą są kotły zasypowe, czyli te z dolnym spalaniem. Są nowoczesnym wariantem, co przekłada się na wyższą cenę ich zakupu. Do spalania dochodzi w tylnej ścianie komory zasypowej lub w wyodrębnionej komorze spalania. Mają wyższą efektywność i wymagają ponad dwukrotnie rzadziej obsługi. Wszystko zależy od wybranego modelu, jednak jedno podanie paliwa może wystarczyć nawet na kilkanaście godzin lub więcej.

 

Czym są kotły z nadmuchem wentylatorowym?

Wśród kotłów na paliwa stałe wyróżnia się jeszcze te, które posiadają nadmuch wentylatorowy. Są nowoczesne i wydajne. Pozwalają na spalanie różnego rodzaju paliwa stałego. Wentylator dostarcza powietrze do komory, co zwiększa efektywność całego procesu. Odpowiednio dobrany kocioł może pracować w trybie ciągłym nawet przez kilkadziesiąt godzin. Regulator temperatury pomaga w zadbaniu o komfort cieplny domowników. Kotły na paliwa stałe są mniej ekologiczne niż ich alternatywy. Obecnie coraz śmielej stawia się również na kotły gazowe, ponieważ skład paliwa powoduje mniej zanieczyszczeń. Alternatywą jest biomasa lub wykorzystywanie pomp ciepła do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl