Kocioł na paliwa stałe - typy kotłów, różnice i porady

Wśród urządzeń grzewczych wciąż bardzo dużą popularnością cieszą się kotły na paliwa stałe. Jest to związane z tym, że należą do najtańszych w eksploatacji urządzeń na rynku. Wiąże się to jednak z większym zaangażowaniem właścicieli, ponieważ nie są to urządzenia bezobsługowe. Warto zastanowić się nad tym, jakie są podstawowe typu kotłu na paliwa stałe, czym się różnią i co warto o nich wiedzieć.

 

Piece na paliwo stałe - podstawowe typy

Istnieje kilka podstawowych rodzajów kotłów na paliwa stałe. Zalicza się do nich:

  • kotły zgazowujące (oznacza to, że w piecu drewno poddawane jest zgazowaniu, a następnie procesowi spalania i oddaje ciepło. Kocioł może pracować automatycznie, jednak jest dość drogi);
  • kotły wielopaliwowe (idealnie pasują do małych kotłowni);
  • kotły z palnikiem retortowym (systemy automatyczne i bezobsługowe, jednak wciąż stosunkowo drogie);
  • kotły automatyczne na pellet (paliwem do kotła jest pellet, a system automatycznego podajnika sprawia, że użytkowanie tego modelu jest mniej uciążliwe, o co dba serownik do pieca);
  • kotły PMX;
  • kotły z wentylatorem nadmuchowym lub wyciągowym.


To tylko wybrane z nich. Przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą i dokładnie poznać wady i zalety każdego rozwiązania. Kotły tego samego typu od innych producentów mogą różnić się w zakresie funkcjonalności, wydajności, czy też kosztów eksploatacji. Dokładna analiza to podstawa przy wieloletniej inwestycji tego typu.

Dofinansowanie do wymiany pieca

W ramach programu „Czyste Powietrze” możesz otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca. Dzięki temu swoje stare i mniej wydajne urządzenie możesz zamienić na nowsze i bardziej ekologiczne. Dotacja może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a można połączyć ją również z innymi działaniami w zakresie termomodernizacji budynku. W wybranych gminach dostępny jest także program STOP Smog, który również ma wspierać właścicieli domów jednorodzinnych w wymianie dotychczasowego urządzenia grzewczego. O szczegóły warto spytać w Urzędzie Gminy właściwym ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.

Piec 5 klasy na drewno i węgiel

Obecnie dobrym i popularnym wyborem pozostaje piec 5 klasy na drewno i węgiel, czyli tak zwane kotły na paliwa stale i kotły węglowe. Od początku lipca 2018 roku tylko kotły tej klasy mogą być sprzedawane i montowane w ramach urządzeń grzewczych. W momencie zakupu warto zapoznać się dokładnie z certyfikatami urządzenia, które powinny być zgodne z międzynarodowymi wytycznymi. Dodatkowo niezbędne jest sprawdzenie wydajności pieca w porównaniu z metrażem domu, a także kosztami jego normalnej eksploatacji. Analiza poszczególnych parametrów pozwoli na wybór pieca zgodnego z potrzebami i oczekiwaniami inwestora, a także maksymalnie oszczędnego z opcji dostępnych na rynku. W razie wątpliwości rekomenduje się kontakt ze specjalistą.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie, redakcja (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.