Jest przynajmniej kilka powodów, dla których należy odpowiednio regulować parametry palnika w kotle na pellet. Przede wszystkim w ten sposób można zadbać o czystość spalania oraz wydajność systemu grzewczego. Prowadzi to do generowania oszczędności oraz minimalizowania zabrudzeń w piecu. Źle ustawiony płomień zwiększa ryzyko powstawania spieków, sadzy oraz zadymienia. Łatwiej o utrzymanie prawidłowej pracy urządzenia grzewczego wtedy, gdy korzysta się z wysokiej jakości i certyfikowanego pelletu.
Przede wszystkim płomień w piecu na pellet powinien mieć wysoką temperaturę. Jednocześnie nie może ona być zbyt wysoka. Należy zatem regulować ustawienie palnika z wyczuciem, aby uzyskać największą efektywność. Dobry płomień powinien być żółty i stabilny, tzn. palić się bez wahań w jakąkolwiek stronę i migotań. Wówczas opał spalany jest wydajnie oraz jego zużycie jest optymalne. W prawidłowo działającym kotle dym jest koloru białego.
Powodem do niepokoju powinien być m.in. bardzo jasny (niebieski lub biały) płomień. Barwa ta wskazuje na to, że jego temperatura jest zbyt wysoka w kontekście pieca na pellet. Zbyt mała temperatura płomienia objawia się tym, że podczas spalania wydzielany jest ciemny dym oraz sam płomień ma charakterystyczne czarne czubki. Taka sytuacja również wymaga interwencji użytkownika.
Wiemy już, kiedy temperatura płomienia w piecu na pellet jest zbyt wysoka oraz zbyt niska. Wówczas należy przejść do stopniowej regulacji ustawień tego parametru. Rekomenduje się zmienianie mocy palnika o kilka procent. Następnie weryfikuje się pracę pieca, dlatego nie należy zbyt szybko zmieniać jego ustawień. Ustawienie palnika może różnić się w zależności od jakości spalanego pelletu. Właśnie dlatego ważne jest to, aby wybierać tylko wysokiej jakości produkty posiadające niezbędne certyfikaty. Podczas regulacji warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego sprzętu, w tym m.in. analizatora spalin. Alternatywą jest skorzystanie z usług profesjonalnej ekipy serwisowej.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl