Kocioł na pellet to urządzenie, które wykorzystuje paliwo stałe do produkcji energii cieplnej, która następnie rozprowadzana jest po instalacji centralnego ogrzewania oraz do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Sam pellet to z kolei paliwo odnawialne, ponieważ powstaje on z resztek organicznych, które poddawane są prasowaniu. W ten sposób optymalnie wykorzystuje się m.in. trociny i inne odpady pozostające po pracy tartacznej. Dobrej jakości pellet pozbawiony jest substancji syntetycznych i charakteryzuje się dobrymi parametrami grzewczymi.
Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne i zaawansowane modele kotłów na pellet. Już teraz uwzględniono w nich zmiany środowiskowe i normy, które będą wprowadzane w przyszłości. Pod tym kątem spełniają najwyższe standardy rynkowe i z powodzeniem mogą być wykorzystywane w budynkach energooszczędnych i przyjaznych naturze. Na uwagę zasługuje również to, że nawet urządzenia o małej mocy posiadają duży potencjał grzewczy, dzięki czemu można stosować je w domach jednorodzinnych, domkach letniskowych i innych obiektach. Warto jednak zweryfikować wcześniej, czy gwarantowana przez producenta moc grzewcza będzie wystarczająca do tego, aby pokryć zapotrzebowanie na energię cieplną w danym budynku. W przypadku wątpliwości skonsultuj to z ekspertem.
Jest przynajmniej kilka kluczowych zalet, dla których warto rozważyć inwestycję w kocioł na pellet. Przede wszystkim urządzenia te są proste w obsłudze i efektywne grzewczo. Wpływa to na komfort użytkowania oraz komfort cieplny w budynku. Dodatkowo pellet jest paliwem łatwo dostępny, co zwiększa bezpieczeństwo domowników w okresie grzewczym. Dobrej jakości paliwo powoduje małe zanieczyszczenia, a pielęgnacja kotła jest prosta. Nowoczesne modele posiadają funkcję samoczyszczenia, jednak i tak od czasu do czasu warto zrobić to w sposób ręczny. Kotły na pellet z podajnikami to również modele, które działają automatycznie po wcześniejszym zaprogramowaniu. Dzięki temu nie tracisz czasu na schodzenie do kotłowni i uzupełnianie komory spalania. Wystarczy zasypywać co kilka dni zbiornik.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl