Kotły na biomasę – wady i zalety

Szukasz wydajnego systemu grzewczego, który wpisuje się w obowiązujące przepisy polityki klimatycznej Unii Europejskiej? Wśród tych urządzeń znajdują się m.in. kotły na biomasę. To paliwo grzewcze przyjazne środowisku naturalnemu. W tym artykule pod lupę weźmiemy tego typu kotły. Poznajmy wady i zalety ogrzewania domu jednorodzinnego biomasą. Czy to się opłaca?

Czym jest piec na biomasę?

Piec na biomasę to taki, który jako paliwo grzewcze wykorzystuje ten materiał. Zgodnie z przyjętą klasyfikacją jest to paliwo naturalne i przede wszystkim przyjazne środowisku naturalnemu. Dzięki temu biomasa jest rekomendowana przez ekspertów i doskonale wpisuje się w obowiązujące normy i standardy polityki klimatycznej. Podczas spalania biomasy nie obserwuje się ulatniania szkodliwych związków siarki oraz nadmiernej produkcji dwutlenku węgla. Jednocześnie biomasa pozostaje relatywnie tania, ponieważ powstaje z odpadów i produktów organicznych (np. odpady ze stolarni).

Dobranie odpowiednich parametrów technicznych kotła sprawi, że z powodzeniem poradzi sobie on z ogrzewaniem domu jednorodzinnego. W ten sposób zagwarantujesz sobie komfort cieplny, którego oczekujesz. Zanim jednak zdecydujesz się na inwestycję w to źródło ciepła, poznaj kluczowe plusy i minusy biomasy jako paliwa. 

Kluczowe zalety biomasy jako paliwa grzewczego

Z punktu widzenia użytkownika największym atutem biomasy jako paliwa jest jej łatwa dostępność. Ponadto paliwo to powstaje z resztek organicznych, dzięki czemu klasyfikowane jest jako odnawialne i relatywnie tanie. Wpływa to korzystnie na koszty eksploatacji systemu po jego montażu. Biomasa pozostaje bezpieczna dla środowiska naturalnego, ponieważ w trakcie jej spalania nie powstaje dużo zanieczyszczeń. Przy odpowiednim doborze urządzenia oraz stosowaniu wysokiej jakości biomasy, zagwarantujesz sobie spokój i ciepło na lata. 

Wady biomasy jako paliwa grzewczego

Oczywiście kotły na biomasę nie są pozbawione wad. Podstawową z nich jest to, że są stosunkowo drogie. Często bardziej opłaca się inwestycja w alternatywne źródło ciepła. Ponadto wartość energetyczna biomasy jest wyraźnie niższa, niż w przypadku węgla. W związku z tym należy spalić jej odpowiednio więcej, aby utrzymać zbliżony komfort cieplny w budynku. Sporo trudności może sprawiać transportowanie i magazynowanie biomasy, ponieważ zajmuje ona dużo miejsca. Inwestycja w kocioł na biomasę musi być dobrze skalkulowana. Pod uwagę należy wziąć jej kluczowe wady i zalety. Następnie dokonaj obliczeń opłacalności korzystania z tego źródła ciepła w Twoim domu. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem branżowym.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl