Kotły na biomasę - czy to się opłaca?

Wśród wykorzystywanych źródeł ciepła w systemach ogrzewania znajdują się m.in. kotły na biomasę. Stanowią bardziej ekologiczną alternatywę dla pieców na tradycyjne paliwo w postaci węgla, a przy tym ich eksploatacja może być wyraźnie tańsza. W tym tekście sprawdzimy podstawową charakterystykę kotłów na biomasę i to, czy tego typu ogrzewanie się w ogóle opłaca.

 

Czy biomasa jest efektywnym paliwem do kotła?

Biomasa cieszy się zwiększonym zainteresowaniem inwestorów przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim w procesie jej spalania generuje się znaczne ilości ciepła. Dzięki temu doskonale sprawdza się w systemach ogrzewania standardowego i podłogowego. Podłączenie ich do kotła na biomasę pozwala na efektywne zarządzanie całym procesem. Biomasa to nie tylko efektywność energetyczna, ale również środowiskowa. Podczas jej spalania obserwuje się zmniejszoną emisje dwutlenku węgla, w porównaniu z kotłami na tradycyjne paliwo, jakim jest węgiel. Najpowszechniejszym przykładem biomasy jest pelet. Z surowca tego wykonywane są również różnego rodzaju granulaty ze zrębków, wiórów, trocin, czy też słomy. Taka obróbka biomasy pozwala na zwiększenie efektywności składowania paliwa do kotła. W postaci nieprzetworzonej zajmowałaby ona dużo więcej miejsca, co utrudnia transport i przechowywanie w domowych warunkach. Sprasowany pelet to prawdziwa pigułka energetyczna. Mimo niedużej objętości jest w stanie wygenerować dużą ilość energii cieplnej. Nowoczesne modele posiadają zautomatyzowane podajniki, dzięki czemu cały proces ogrzewania budynku dzieje się praktycznie bezobsługowo.

Czy warto inwestować w kocioł na biomasę?

Bez dwóch zdań inwestycja w kocioł na biomasę opłaca się przynajmniej z kilku powodów. Koszty ogrzewania peletem są porównywalne do tych, które obserwuje się w przypadku pieców gazowych, czy też węglowych. Z drugiej strony są bardziej ekologiczne i wygodniejsze w obsłudze, co przemawia na korzyść tego typu modeli. Pod wieloma względami kupno kotła na biomasę się opłaca, ponieważ pozwala na zwiększenie efektywności systemu ogrzewania, a także lepsze zarządzanie całym procesem (regulacja temperatury itp.). Kluczem jest jednak to, aby był to oryginalny i dedykowany kocioł do biomasy ze sterownikami. Wiele osób stosuje pelet w przypadku kotłów tradycyjnych, jednak wówczas nie da się osiągnąć maksymalnej efektywności grzewczej systemu co. 

Jakość paliwa też ma znaczenie

W procesie ogrzewania domu kotłem na biomasę nie bez znaczenia jest jakość stosowanego paliwa. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na takie parametry jak: gęstość peletu, minimalna wartość opałowa, wilgotność oraz zawartość popiołu. Im lepszej jakości materiał, tym bardziej opłaca się inwestycja w zakup i eksploatację tego typu kotła. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl