Jak zlikwidować spieki w piecu na pellet?

Podczas eksploatacji pieców na pellet pojawiają się w nich spieki. Jest to związane z tym, że w określonych sytuacjach pellet nie spala się całkowicie. Wówczas niespalony lub nadpalony materiał osadza się wewnątrz pieca i osłabia jego wydajność. W tym artykule sprawdzimy, w jaki sposób powstają tego typu spieki oraz jak się ich pozbyć, z korzyścią dla zwiększenia efektywności systemu grzewczego. 

Jak powstają spieki w piecu na pellet?

Spieki to twarde nagromadzenia, które osadzają się w wybranych miejscach pieca na pellet. Problem rośnie wtedy, gdy obecne są w takich miejscach konstrukcji jak: wyjście zasobnika na palnik, palniki, rura ze ślimakiem czy też mechanizm czyszczący piec. Jeżeli nie pozbędziemy się spieków, to będą negatywnie wpływały na wydajność kotła, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do jego uszkodzenia. 

 

Pellet spieka się z kilku kluczowych powodów. Sytuacja ta występuje wtedy, gdy:

  • wykorzystuje się pellet wątpliwej jakości bez niezbędnych certyfikatów;
  • wykorzystuje się pellet niskiej jakości z dużą liczbą zanieczyszczeń, związków wiążących czy też substancji chemicznych;
  • kocioł lub jego elementy są wilgotne;
  • pellet jest wilgotny (np. w wyniku niewłaściwego przechowywania);
  • źle ustawi się ilość podawanego do kotła peletu w zestawieniu z ustawieniem nawiewu powietrza. 

Jak pozbyć się spieków w piecu na pellet?

Warto zastanowić się nad tym, jak pozbyć się spieków i odpowiednio zadbać o piec na pellet. Przede wszystkim warto temu zapobiegać i wybierać tylko wysokiej jakości oraz certyfikowany pellet. Ponadto niezbędne jest ustawienie odpowiednich proporcji podawanego opału do możliwości grzewczych pieca i nawiewu powietrza. Jeżeli jednak i to nie zda rezultatu, a spieki dalej się pojawiają, to należy umiejętnie wyczyścić kocioł. Jak zrobić to krok po kroku? Przede wszystkim piec musi być zimny i nie może pracować. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie komory spalania z nagromadzonych w niej resztek opału oraz popiołu. Do usuwania spieków warto wykorzystać szczotkę (która nie uszkodzi powłoki pieca) lub szpatułkę. Po wyczyszczeniu palnika należy dokładnie zweryfikować, czy nie ma na nim żadnych zanieczyszczeń. Po skończonej pracy ustawia się piec w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko powstawania spieków. Tu należy zastosować się do wytycznych producenta danego urządzenia. Z doświadczenia wiemy, że nawet przy prawidłowym wykorzystywaniu pieca na pellet mogą pojawiać się spieki, dlatego warto dbać o jego regularne czyszczenie. Dzięki temu zadbasz o wysoką wydajność i niezawodność urządzenia grzewczego.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl